Batı Trakya Azınlık okullarında tarih ve coğrafya dersleri olmadan eğitim!

Eylül 28, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 427 Görüntülenme
 Batı Trakya Azınlık okullarında tarih ve coğrafya dersleri  olmadan eğitim!

Evet, yazının başlığını doğru okudunuz değerli okurlar. Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığının eğitimi böyle durumda…

Batı Trakya Türkleri, kendilerine 20 yıldan beri ders kitabı olarak okutulan ve “Frangudaki programı kitapları” olarak bilinen kitapların artık yetersiz olduğunu kabul ederek, bunların yerine Yunanca müfredatında çocuklarına tüm devlet okullarında okutulan kitapların okutulmasını talep ediyor. Bunun için okulları kapatma eylemi yapıyor…

Şahsen ben de bir Batı Trakya Türk’ü olarak bu haklı eylemi yerinde buluyorum ve destekliyorum. Nitekim Azınlığımız bu olay etrafında tek vücut olarak yavaş yavaş tüm bölgeye yaymaya başladı. Eylem 20 Eylül 2018 tarihinde İskeçe İlinde başladı. 27 Eylül 2018 eylem yapan okul sayısı Rodop ve İskeçe İllerinde 35’e ulaştı!

Peki, Yunanistan İktidar Partisi Azınlık Milletvekilleri ne diyor bu yaşananlara?

Rodop milletvekili Mustafa Mustafa da sorunun çözümü için encümenlerden oluşacak bir heyetle Atina’ya gidip Eğitim Politikaları Enstitüsü ve Bakanlık temsilcileriyle görüşülmesini önerdi. Milletvekili Mustafa, söz konusu ziyaret ve görüşmenin birkaç gün içinde yapılabileceğini belirtti. Görüşmeye katılan encümen ve veliler, eylemlerin sona ermesi için Bakanlıktan sorunu çözüme kavuşturacak somut adım beklediklerini ifade ettiler.

Lozan’da iki ülke arasında emanet edilen Azınlıkların mütekabiliyet esaslarına uygun şekilde yaşamları taammüt edilmiştir. Rum Azınlığı Türkiye’de tüm haklara sahiptir. Kuşkusuz Batı Trakya’da Avrupa Birliği içerinde yaşayan ve Uluslararası Anlaşmayla Yunanistan’a emanet edilen Türkler için aynı durumdan bahsedemeyiz.

2018’ın son çeyreğinde Avrupa Birliği Üyesi Yunanistan’da Batı Trakya Türkleri Yunan Devlet okullarında okutulan kitaplara kavuşabilecek mi? İlerleyen günlerde göreceğiz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!