Batı Trakya Gagauz Türklerini ağırladı

Şubat 25, 2019 0 Yorum Balkanlar , Kültür 655 Görüntülenme
Batı Trakya Gagauz Türklerini ağırladı

Gagauzlar, Uluslararası Anadili Günü vesilesiyle Batı Trakya Türkleri ile bir araya geldi. Gagauz Yerin’den gelen grup, Gümülcine’deki anadili kutlamalarının yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret etti.

21 Şubat Uluslararası Anadili Günü çerçevesinde Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) ile Gagauzluk Cumne Birliği Derneğinin ortaklaşa düzenlediği “Anadil Türkçemizi Beraber Kutluyoruz” başlıklı kültürel etkinliği gerçekleştirmek adına Gagauzlar Batı Trakya’ya davet edildi.

Katılımcılar arasında Gagauzluk Cumne Birliği Derneği Başkanı Todor Zanet, Gagauzlar Derneği Başkanı İrina İsiumbeli, Moldova Kongaz Süleyman Demirel Türk Moldova Lisesi ve Kongaz Todor Zanet Lisesi öğrencileri yer aldı.

Programın birinci gününde Gümülcine Başkonsolosluğu ziyaret edildi. Ziyarette Gagauz Yerini temsilen Dernek Başkanları İrina İsiumbeli, Todor Zanet, GTGB Başkanı Necat Ahmet ve Şaire Tanya Draganeva yer aldı. Başkonsolos Murat Ömeroğlu’na Gagauzlar ve Gagauz Yeri tanıtıldı.

Programın ikinci bölümünde Gagauzlar Kozluk Epir Belediyesini ziyaret etti.

Meclis salonunda gerçekleşen görüşmede Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, nüfusun %95’inin Türklerin oluşturduğu belediye ve civarındaki köyler hakkında bilgi verdi.

“Anadil Türkçemizi Birlikte Kutluyoruz”

Programın üçüncü aşaması GTGB salonunda gerçekleşti. “Anadil Türkçemizi Birlikte Kutluyoruz” adlı etkinlik GTGB Başkanı Necat Ahmet’in selamlama konuşmalarıyla başladı. Ahmet bir yıldan beri böyle bir etkinli gerçekleştirmeyi planladığını dile getirerek “Anadil Türkçemizi kutlama geleneğini burada başlatalım dedik. Bir yıldan beridir bu program üzerine çalıştım. Dilimizin olduğu gibi Gagauzlar ile olan kültürel benzerliğimizi de ortaya koyarak el sanatlarımızdaki ortak özellikleri göstermeyi amaçladım. Bu insanlar Türkçe konuşuyor” sözlerine yer verdi.

“Gök Oğuzlardan gelen Gagauz kardeşlerimiz-soydaşlarımız hoş geldiniz” diyen Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ise konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Gagauzya’ya gitmemiş olsam bile Türkiye’de pek çok Gagauz ile tanıştım. Dinimiz farklı olsa dahi dilimizin aynı olması bizi birleştiriyor. Azınlık yaşayan halkların varlığı için anadillerine sahip çıkmaları gerekir. Yaşayabilmemiz için ana dilimize sarılmalıyız”.

Etkinlik Genç Şair Tanya Draganeva’nın Gagauz Türkçesine armağan ettiği şiir okumalarıyla devam ederken, müzik eğitimi gören Kolej öğrencileri Svetlana Yanul ve Anastasia Çoban’ın söyledikleri Gagauz Halk Türküleriyle devam etti. Programda Gagauz yerinden gelen öğrencilerin oluşturduğu folklor ekibi ile GTGB’nin folklor gösterileri yer aldı. Gagauz folklor grubunun dans gösterileri izleyicileri kendilerine hayran bıraktı.

Programın sonunda İrina İsiumbeli Gagauz Yerinde Kadın adlı kitabını GTGB Kütüphanesine hediye ederken Zodor Zanet de Gagauz tarih ve kültürüne yaptığı çalışmalardan söz etti.

“Faaliyetler arttıkça Balkan Türkleri arasında sevgi de artacak”

Programın sonunda etkinliği ajansımıza değerlendiren Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde öğretim görevlisi Ertuğrul Karakuş konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Defalarca GTGB’nde gençlerle buluşup konferans verdik. Bu salonda her zaman güzel şeyler gördük. Bugün ise GTGB Başkanı ve Todor Zanet beyin gayretleri ile katılanların hiç beklemedikleri kadar çok güzel bir program oldu. Balkanlar’da kuzeydeki güneyi, güneydeki kuzeydekiyi tanımaz. Biz bu programlar ile tanışacağız. Bu tür faaliyetler arttıkça emin olun Balkan Türkleri arasında sevgi de artacaktır. İçimizdeki o tanınmama acısı da gidecektir. Bu açıdan emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve saygılar sunuyoruz” dedi.

Öğrenciler GTGB’de ebru sanatı ile de tanıştı.

Programın ikinci gününde ise Gagauzlar Yassıköy Belediye Başkanlığına ziyaret gerçekleştirdiler. Belediye Başkanı İsmet Kadı tarafından karşılanan gruba belediye tanıtımı yapıldı.

Katılımcılar Gümülcine’yi tanıdıktan sonra Batı Trakya Türklerinin diğer bir şehri İskeçe’ye hareket ettiler.

Türkiye’de eğitim daveti

Gagauzlar Batı Trakya’da bulundukları sürede Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve beraberindeki heyetle de tanışma fırsatları oldu.

Rektör Ulcay Uludağ Üniversitesinde Gagauz öğrencilerin de öğrenim gördüklerini bildirerek, gruptaki Gagauz öğrencileri de Türkiye’de okumaya davet etti.

Todor Zanet, yeni çıkan eseri Seçma Yaratmlar’ı Rektör Ulçay’a hediye etti.

Katılımcılar arasında yer alan Sveta Yanul programu şu çümlelerle değerlendirdi: “Bän çok mutluyum, ani geldim buraya Yunionistana, Kamatiniya. Burada  çok acızgan hem musaafirgi insanlar. Onnar bizi Kabul ettilär çok sıcak, nicä senseleri.Burada çok gozal tabiat, bizä annattılar çok meraklı istoria evelki Gagauzlar hem Türklär için. Bän bunnarı isteerım taa derindä üürenmää hem bizim halkımız için. Isteerım bütün dünnedä bulmaa hem conuşmaa gagauzlarlan.Çok teşekür ederım bu kolaylık için bulunmaa hem göstermää kulturamızı Yunionistanda.

Anastasia Çoban ise duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Üç günün içindä çok mutluluk kabul ettim. Bana deyni çok önemliydir göstermää bizim Gagauz kulturamızı . Türkçe konuşmaa çok ii bilmeerim, ama denedim, ani dillerimiz benzeşerlär çünkü biri birimizi kolay annadık. Sevindim ,ani burada hepsi biler bizim türkümüzü “Oglan” , birliktä söledik onu. Tabiat resimneri kapladılar canımı. Pak akan suları burada yakıştırdım bizim ana dilimizä, angısını hiç bişey durgutmaz, hep okadar bulacek deliini akmaa deyni”.

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!