Batı Trakya Kültürü Ankara’da

Nisan 29, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 903 Görüntülenme
Batı Trakya Kültürü Ankara’da

ANKARA – YTB ile Batı Trakya Öğrencileri işbirliğinde YTB Hamamönü Ofisinde Batı Trakya Tanıtım Günü düzenlendi. Gün boyu devam eden etkinlikte yöresel müzik dinletisi ile Batı Trakya’nın mutfağı, geleneksel kıyafetleri, gelenek ve görenekleri tanıtıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ile Ankara Batı Trakya Öğrenci Birliği (BATÖB) işbirliğiyle “Yunanistan- Batı Trakya Kültür ve Tanıtım Günü” düzenlendi. Batı Trakya kültürünü Ankara’ya taşıyan programa Türkiye Bursları Hamamönü Ofisi ev sahipliğinde bulundu.

Etkinlikte fırında makarna “pastiçio”, “kaşnika”, “klin”, Kavala kurabiyesi ve Gümülcine kahvesi gibi Batı Trakya mutfağına özgü yiyecek ve içeceklerin sunumu yapıldı. Fotoğraf sergisiyle Batı Trakya’da yaşam gözler önüne serildi.

Geleneksel kıyafetleri giyinen öğrenciler katılımcılara Batı Trakya’da Türk tarihini, yaşamını, kültürünü anlattı.

“Gönül coğrafyamızın en önemli kısmı Balkanlar”

Açılış konuşmasına katılan YTB Başkan Yardımcısı Hüseyin Gündoğar: “ Bu vatanın toprakları çok geniş. Gönlü ise topraklarından da geniş. ‘Gönül coğrafyası’ dediğimiz coğrafyanın en önemli kısmını da Balkanlar ve Batı Trakya oluşturuyor.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Batı Trakya’daki soydaşlarının sorunlarıyla ilgilenmeyi öncelikleri arasında tuttuğunu ve onlara destek olmak için elinden geleni yaptığını vurgulayan Gündoğar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunlardan biri de Türkiye Bursları. Türkiye Bursları’ndan önce ‘Büyük Öğrenci Projesi’nde, daha önce de devletimizin vermiş olduğu bursların Balkanlar’daki, Batı Trakya’daki soydaşlarımıza verildiğini biliyoruz. İlk burslularımızın onlar olduğunu görüyoruz.”

Balkanlar’da yaşananları kitaplara taşıdı

Program dahilinde Vildan Serdar’ın imza günü düzenlendi. Etkinlik için Batı Trakya’dan gelen Serdar Anavatan Türkiye’nin kalbinde bulunmaktan ve Batı Trakya kültürünü tanıtmaktan onur duyduğunu dile getirdi.

Yazar konuşması sırasında “Sabahsız Geceler”, “Aşk ve Göç”, “Benim Güzel Öykülerim” eserlerinin ortaya çıkış sürecini ve olayları Balkanlar’da yaşanan gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak kaleme aldığını anlattı.

Etkinlik Batı Trakya müzikleri eşliğinde gün boyu devam etti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!