Batı Trakya’da Türkçe Basın

Haziran 26, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 721 Görüntülenme
Batı Trakya’da Türkçe Basın

Batı Trakya’da Türkçe Basın, Lozan Antlaşması’ndan sonra iki farklı yol izlemiştir. Bunlardan bir kısmı, 1928’de Türkiye’de gerçekleştirilen Harf İnkılâbı’nın izinden giderek, gazete ve dergilerini Latin harfleriyle yayınlamışlardır. Diğer bir kısmı ise 1970 yılına kadar eski harfleri kullanmaya devam etmişlerdir.

Günümüzde ise Batı Trakya’da bütün süreli yayınlar Latin harfleri ile çıkmaktadır. Bunun sebebi “Batı Trakya’da bu inkılâbın bazı bölgelerde kabul görmesi ve diğer bazı bölgeler ve çevrelerde kabul görmemesi neticesinde 1970’li yılların ortalarına kadar hem Arap harfleriyle ve hem de Latin harfleriyle ile Türkçe yayının bulunması.

İkinci önemli özellik ise mevcut yayın organların hemen hemen tamamının bölgedeki belirli bir fikrin savunuculuğunu yapmış olmasıdır.”

Batı Trakya Türklerine ait yayınların hangi zaman diliminde, ne tür şartlarda ve hangi zorlukların üstesinden gelerek yayınlandıkları, görünenin ötesinde ne tür katkı sağladıkları dikkatlere sunulmaktadır. Batı Trakya Türkleri’ne dair olumsuzlamalara, tarihsel inkâra, bununla beraber çıkartılmak istenen kimlik kargaşasına rağmen Türkçe yayınların ısrarla ayakta kalma uğraşları, hak vermek gerekir ki aynı zamanda harikulade bir cevap niteliği taşımaktadır.

Gazete ve Dergiler Toplumsal ve Siyasal Nabzı Yönlendiriyor

Gazete ve dergiler toplumsal ve siyasal nabzı yönlendirme açısından, Batı Trakya toplumu tarafından yakından takip edilen sahih başvuru kaynakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli dönem sonrası için bunlara radyolar eklenmiş, ziraatla iştigal eden bir toplumun tercih noktasında hem gür sesi, hem de siyasal gündem, gelişme ve haberlere kulak verdiği muteber araçları olmuştur.

Bugüne bugün hâlâ genel seçim gibi önemli zamanlarda radyolar, gazeteler, bültenler Batı Trakya Türk toplumun kendi adaylarını lanse etmesi bakımından geçerliliğini sürdürmektedir.

Cumhuriyetle birlikte Türkiye’de yapılan inkılâplar, dilde ve sosyal alandaki değişimler Batı Trakya’yı da etkilemiştir. Bu sebeple aktüel ve siyasî başlık altında olan yayınlar genellikle siyasî bir kaygı ve görüş etrafında çıkmıştır. Hatta bu bakımdan en yoğun yayın döneminin 1923 ila 1943 yılları arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Batı Trakya’nın Günlük Gazetesi Yok

Batı Trakya bugün günlük çıkan bir gazeteden yoksundur. Uzun soluklu olarak haftalık GündemMilletve Cumhuriyet gazeteleri yayın hayatına devam etmektedir.

Dergi kapsamında mesleki ve aktüel haberlerin toplandığı, zaman zaman kültürel yazılara yer veren Rodop Rüzgârı ve Öğretmenin Sesi dergileri yer almaktadır.

Son dönemde ise iki aylık düşünce ve edebiyat ağırlıklı yazılarıyla, farklı tasarım ve görselliğe sahip olan Fiyaka dergisi Batı Trakya toplumuna yeni bir soluk katmış, dil, edebiyat, düşünce ve deneme türlerinde birçok hevesli gence kendi bünyesinde yer vermiştir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!