Belgrad sokaklarında portestolar devam ediyor

Ocak 6, 2019 0 Yorum Balkanlar 469 Görüntülenme
Belgrad sokaklarında portestolar devam ediyor

Sırbstan’ın başkenti Belgrad’ta yönetime karşı protestocular bu hafta da sokaktaydı. “Beş milyondan biri” sloganıyla düzenlenen protestoların dün akşam beşincisi gerçekleşti.

“Kanlı gömleklere son” yazılı dövizlerle başlayıp daha sonra “beş milyondan biri” sloganıyla devam eden Belgrad protestolarının dün akşam beşincisi düzenlendi.

Hükümet karşıtı protestolar başkentle sırlı kalmayıp Nis, Kragujevac, Pozega ve Novi Sad şehirlerinde de düzenlendi. Göstericiler Belgrad protestolarındaki başlığı biraz değiştirerek “beş milyondan biri olun”sloganı altında bir araya geldi.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen protestocuların sayısına yönelik tartışmalar medyada geniş yer edindi. Protestoculara göre Belgrad sokaklarında 40 bin kişinin gösterilere katıldığı öne sürülürken, Sırbistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada göstericilerin 5 bin kişiden oluştuğu açıklaması yapıldı.

Ülkedeki hükümet karşıtı protestolar, beş hafta önce muhalefetteki Sırbistan Solu Genel Başkanı Borko Stefanovic’in saldırıya uğraması nedeniyle başlamıştı. Her hafta Cumartesi akşamı Belgrad sokaklarında gösterilerini düzenleyen protestocular Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve yönetimden duydukları şikayetleri dile getiriyorlar.

Protestocular, ülkedeki otoriter rejimin sona ermesini, muhalefet üzerinde bulunan baskının kaldırılmasını, medya sansürünü ve sosyal hayattaki güvensiz yaşamın sona ermesini talep ediyor.

Son yılların en büyük protestosu

Analistlere göre Belgrad’taki gösteriler 2012 yılından bu yana en büyük sokak gösterilerini oluşturuyor. Daha önce düzenlenen protestolar tek bir soruna odaklanırken, Belgrad protestocularının pek çok sorunu dile getirerek sokağa çıkmaları gösterilerin ülkedeki tüm şehirlere yayılacağı düşüncesini oluşturuyor.

Bazı analistler ise yalnızca Sırbistan’da değil, Balkanlardaki tüm halkların demokratik yönetime olan inançlarının sona erdiğini, bu yüzden de sokak gösterilerine başvurduklarını ileri sürüyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!