Bengal Halkı Türkiye’yi Yakından Takip Ediyor

Şubat 3, 2018 0 Yorum Dünya , Eğitim 1394 Görüntülenme

Labib Faisal, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2015 yılından beri Yurdışı Türkler ve Akraba Toplulukları’nın (YTB) Türkiye Bursları ile eğitimini sürdürüyor.

Labib Faisal, YTB bursu kazanarak Bangladeş’ten Türkiye’ye geldi. Faisal, Selçuk Üniversitesi İletişim Gazetesi, KonTV’nin yanı sıra kendi memleketi Bangladeş’in önde genel yazılı, İnternet ve görsel yayın organları olan Prothom-alo, Priyo.com, Probashkotha.com, News24 Televizyonu için serbest muhabirlik yapıyor.

“Türkiye’ye Gelmek Doğru Karardı”

Faisal Kendi ülkesinde liseyi bitirip yüksek puanla 2015 yılında Başkent Dakka’daki Jagannath Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü okumaya başladı. Bu esnada YTB bursu kazandığında Türkiye’ye gelmeye karar verdi.

“Türkiye’de okumak en doğru karardı” diyen Labib Faisal kendi hedeflerini anlatırken “Ben Türkiye’de kazandığım tecrübelerimi ülkemde kullanmak istiyorum. İmkan olursa bir tane televizyon yada radyo kanalı açacağım. O yüzden ülkemdeki medyalarla ilişkimi devam ettirmek için Türkiye’deki gelişmeleri, haberleri  Bangladeş’teki televizyon kanallarına ve gazetelere yazıyorum” dedi.

Ayrıca Bangladeş halkının Türkiye’yi yakın takip ettiklerini, bunun için de Türkiye’den doğru haberin yaklaşık 180 milyon nüfuslu ülkesine aktarılmasının gerektiğini, kendisinin de YTB, Selçuk Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, RTÜK, BTK gibi kurumların yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sağladığı eğitim imkanına müteşekkiren bu sorumluluktan kaçamayacağını ifade etti.

Türkiye’de İletişim Kurumlarını Yakından Tanımaya Çalışıyor

Selçuk Üniversitesi’nde aldığı teorik ve uygulamalı iletişim eğitiminin yanı sıra Türkiye’de medya ve iletişim alanın da faaliyet gösteren kurumları da yakından tanımak isteyen Faisal bu kapsamda 2017 yılında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nın (RTÜK) Konya’da Vuslat Sempozyumunda lisans birinci sınıf öğrencisi iken Türkçe bildiri sunarak akademik hayata ilk adımını attı.

Bunun yanı sıra Faysal 2017 yılı yaz döneminde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) staj yaptı.

Türkiye’yi kendi ülkesi gören Faysal buradan aldığı gazetecilik eğitimi ile önümüzdeki yıllarda dünyaca ünlü bir gazeteci olmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!