Berlin’de Uluslararası Yeşil Türkistan Konferansı düzenlendi

Ocak 31, 2020 0 Yorum Dünya , Türkistan 280 Görüntülenme
Berlin’de Uluslararası Yeşil Türkistan Konferansı düzenlendi

Berlin’de 28 Ocak 2020 de, Türkistan ve Afganistan’ın katılımı ile bölgesel bir iklim ve güvenlik girişimi altında Uluslararası Yeşil Türkistan konferansı düzenlendi. Amaç, bölgesel işbirliğini geliştirmek, bilgi alışverişini geliştirmek, akademik ve sivil toplum ile bağlantı kurmak olarak belirlendi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın yanı sıra Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de konferansa katıldı. İklim ve güvenlik alanında iş birliği hakkında ortak bir bildirge imzalandı.

Yeşil Orta Asya girişimi ile Federal Dışişleri Ofisi, iklim değişikliğinin sonuçları ve bununla ilişkili riskler üzerine diyaloğu geliştirmek amacıyla ilgili altı Türkistn ülkesi arasındaki bölgesel entegrasyonu desteklemeyi amaçlamaktadır. Almanya bölgede önleyici ve istikrarlı bir dış politika izlemekte ve bu amaçla Avrupa Birliği’nin Haziran 2019’da kabul edilen Türkistan stratejisini desteklediğini belirtti.

Konferansın ardından, katılımcı ülkelerin dışişleri bakanları İklim Değişikliği ve Güvenlik Alanında Ortak İşbirliği Bildirgesi’ni imzaladılar.

Bu iş birliği özellikle enerji, biyolojik çeşitlilik, arazi yönetimi, tarım alanlarında su ve buzul koruma alanlarını içermekle birlikte ulusal ve bölgesel düzeyde uygulan Yeşil Türkistan girişiminin amacı, önümüzdeki dört yıl boyunca Türkistan ülkelerinde ve Afganistan’da bilgiye daha iyi erişim sağlamak ve akademik işbirliğini teşvik etmek. Deklarasyonun somut uygulaması üst düzey bir siyasi diyalog yolu ile destekleneceği belirtildi.

 

Foreign Minister Maas and his counterparts from Central Asia and Afghanistan in Berlin, 28.01.2020, © Florian Gaertner/photothek.net

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!