Bir At Sevdalısının Başarı Öyküsü

Aralık 9, 2017 0 Yorum Röportajlar , Türkistan 1068 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’ta düzenlenen Asya Gençler Şampiyonasında XXL adlı atı ile Saidemirhon Turgunboyev Özbekistan’a ikincilik ile dönmüştü.  Siz ORHA okuyucularına, başarılı sporcusu Saidemirhon Turgunboyev’i tanıtmak üzere kendisiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Gelin bu başarı öyküsünü ve Turgunboyev’in atlara olan sevgisini bir de kendisinden dinleyelim.

At sporuna olan ilginiz ne zaman ortaya çıktı ve kaç yıldır profesyonel düzende çalışıyorsunuz?

-Bizim aile, yani Turgunboev’lar arasında ilk kuzenim Doston at sporu yapmayı başladı. Ben onu desteklemek, performansını izlemek için sürekli yarışlarına gidiyordum ve yavaş yavaş bu spor beni de kendine çekmeye başladı. Önce sadece atlarla ilgilendim.  Daha sonra babam ve  amcam beni spor kulübüne  götürdüler ve o günden sonra 12 yaşımdan beri  binicilik ile profesyonel düzeyde ilgileniyorum. Bugüne kadar bir çok yarışlara katıldım ve şehir şampiyonu,  Özbekistan şampiyonu ve benzeri ödüller kazandım. Başarılı olmamı sağlayan ve beni destekleyen kuzenlerime çok şey borçluyum. Yıllardır biz Turgunboev’lar  özel BABOS At Spor kulübünde antrenman yapıyoruz. Bana verdikleri desteklerden dolayı onlara minnettarım.

Bildiğimiz kadarıyla son 20 yıl içinde Asya At şampiyonası yarışlarına Özbekistan katılmamıştı. Hong Kong’da düzenlenen bu yarışa nasıl katıldınız? 

 -Yarışa katılmam birilerinin aracılığı ile olmadı. Özbekistan birinciliği için yarıştık ve Asya Şampiyonası yarışına katılmak hakkını kazandım. Bu yarışmada Asya’nın en iyi 25 sporcusu katıldı. Denetleme, yarı final ve final etapları. En sonunda finale kalabilmeyi başardım ve gümüş madalya almaya hak kazandım.

Kasım ayında Katar’da düzenlenmiş olan yarıştan kısaca söz eder misiniz?

– Katar’daki yarışa biz Özbekistan binicilik milli takımı ile katıldık. Yarışta 100 den fazla binici vardı ve o yarışta ben ikinci oldum.

Önceden de uluslararası yarışlara katılmış mıydınız yoksa bu sene ilk defa mı katıldınız?

-Evet, katıldım.  Bundan önce de Rusya, Kazakistan, Kirgizistan’da geçirilen uluslararası yarışlara katılmıştım ve birkaç kez altın madalyalar kazandım.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!