Bir Çay Molasında Bir Ülke Tanı

Ocak 6, 2018 0 Yorum Afrika , Analizler 1036 Görüntülenme

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika’da yer alan bir ülkedir. 80 milyondan fazla nüfusu olan ülkenin Başkenti Kinşasa’dır. Kongo 1960’da bağımsızlığını kazanmıştır.

Toplam 26 şehir bulunan Kongo’da Lingala, Tshiluba, Swahili ve Kikongo olmak üzere 4 dil konuşulmaktadır. Uzun süre Belçika sömürgesi altında kaldığı için Kongo’nun resmi dili Fransızca’dır.

Kongo 2.345.410 km2   yüzölçümüyle Cezayir’den sonra Afrika’nın en büyük ülkesidir. Afrika’nın tam kalbinde yer alan Demokratik Kongo’nun 9 ülkeyle sınırları vardır. Bu ülkeler arasında Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Uganda, Ruanda, Burundi, Zambiya, Angola ve Tanzanya bulunmaktadır. Ayrıca Atlas Okyanusta da 40 km sahili bulunmaktadır.

Sınırları paylaşan ülkelere baktığımızda Demokratik Kongo, hem politik hem de ekonomik anlamında  ne kadar stratejik bir konumda olduğunu görebiliriz. Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarihi boyunca sınırları paylaştığı ülkeleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmuştur.

Siyasi olarak Kongo’nun uzun bir tarihi vardır. Ülkenin İmparatorluk döneminden sömürgecilik dönemine ve bağımsızlık müccadelesine kadar önemli tarihsel dönemler geçirmiştir. 2006 yılından beri Kongo’da başlayan demokratik süreç, ekonomik olarak başlayan gelişme ve kalkınmaya yönelik projeler ülkenin gelişiminde büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

Türkiye’nin Afrika ile iyi ilişkiler kurma politikası bakımından, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Türkiye’nin önemli bir ortağıdır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!