Bir hayal yolunda…

Mart 6, 2019 0 Yorum Türkistan 569 Görüntülenme
Bir hayal yolunda…

Çocukluğumdan beri, filmlerde olduğu gibi süper kahraman olmayı, bilinçli bir toplum yaratmayı, dünyayı daha iyi hale getirmeyi hayal ettim. Yıllar geçtikçe, bu çocukluk rüyası unutuldu. Mükemmel olan herşey, liseden mezun olup herkes gibi ekonomi okumaya karar verdiğimde son buldu.

Üniversiteye Kabul Komisyonu beşeri bilimler binasındaydı ve girişte bir tabela vardı «Medya alanındaki insanlar toplumun bilincini formüle eden insanlardır». Ben bu tabelayı okuduktan sonra çocukluğumdaki unutulan hayalime umut ışığı katılmış gibi oldu, hayallerim tekrar canlandı. Bu sebeple ben dünyayı  iyi tarafa değiştirebilirim…  En önemlisi,  gazeteci olursam insanlara tek tek ulaşabileceğim bir mikrofon ve kalem elimde olacak.

Bır yıl gazetecilik fakültesine girmek için hazırlandım. Altı yıl boyunca, bu alanla ilgil her şeyi öğrenmeye çalışıyor ve hayalime doğru yürümeye devam ediyordum.

İnsanların beni okuması, dinlemesi ve izlemesi için öncelikle profesyonel olmak zorundayım. Bu nedenle,  kaliteli bir medya ürünü oluşturmak oldu ana amacımdı. Ayrica, dijital medya çağında, bilgi akışı çok hızlıdır. Topluma medya ürünlerini filtre etmeyi, ayık yorumlar yapmayı öğretebilmek benim başlı amacım. Medya’nın insan psikolojisi üzerindeki etkisini inceleyerek hem medya işçileri hem de toplum için medyanın pedagojik yönlerini izledim. Diğer ülkelerin alanla ilgili  uygulamalarını ayrıntılı inceledikten sonra, toplumun önceliklerini ve değerlerini korumak için en iyi yolun kaliteli, bilgilendirici materyallerin sunulmasından geçeceğini anladım.

Amacımı anladıktan sonra, hayallerimi gerçekleştirmek için, Al-Farabi editörü ve metin çevirmeni olarak televizyonda bir iş buldum. Burası gelecekteki gazeteciler, editörler ve spikerlere eğitim vermektedir. Burada bir yıl çalıştım ve bu süre hayatımdaki önemli dönüm noktalarından biriydi. Metinlerle çalışmak, ses ve video materyallerini hazırlamak, filmleri Türkçeden  Kazakça’ya çevirip seslendirmek bana büyük bir tecrübe kazandırdı. Çünkü Türkiye tarihiyle ve Türkiye’nin bilim merkezleriyle tanıştım. Bu ülke hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilimsel stajımı Ankara’ya, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne aktardım.  Gel gelelim, bu yıl Mart ayında «Türk medya yayınlarında Kazak kültürü» konusunda araştırma yapmak için Türkiye’ye gideceğim.

«Al-Farabi – Medeniyetler filozofu» belgeselin dublajı bana birçok soruya cevap bulmak için yardımcı oldu. Bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Günümüzde Müslüman filozofların düşüncelerinin gerçekliği yeniden artmaktadır. Politika, din ve mutluluk arasında daha derin bir ilişkiye işaret ediyorlar. Dijital teknoloji çağında, medya insan psikolojisini etkilediğinde, büyük filozofların mirasını incelemek ve bunları topluma tanıtmak gerekir.

Ben sanatçılar ve halk arasında bir köprü olmak istemiyorum ya da politikacılar ve halk arasında bir köprü olmak istemiyorum. Ben bilim insanları ve halk arasında bir köprü olmak istiyorum, kendimi tarih çalışmasına adamak ve dijital teknolojiyi kullanarak topluma büyük düşünürlerin miraslarını iletmek istiyorum.

542 günlük gazete ve 688 diğer düzenli yayınların yayınlandığı, bununla birlikte dünyanın en iyi 50 yüksek eğitimli,  güçlü sistemine giren bu ülkede amacıma giden yolda ilerleyeceğime ve hayalimi gerçekleştireceğime inanıyorum.

 

Yazar: Dana Seidramanova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!