Bir kişinin ölümü, bir soykırımı hatırlattı!

Ocak 12, 2019 0 Yorum Analizler , Türkistan 701 Görüntülenme
Bir kişinin ölümü, bir soykırımı hatırlattı!

Geçtiğimiz hafta Kazakistan’da yaşanan Ermeni-Kazak kavgası gündemden düşmedi. Yeni yıl gecesi yaşanan bu olay tarihin gömdüğü soykırımları hatırlattı.

Olaydan sonra aralarında iki Ermeni’nin de bulunduğu üç kişi gözaltına alındı. Bu gelişmenin ardından kentte Ermeni karşıtı gösteriler düzenlendi. Diğer yandan, olaya ülkede bulunan Azerilerin de katıldığı iddia edildi. Sosyal medyadaki bazı Azeriler ise Kazaklara intikam çağrısında bulundu.Bu durum büyük alev aldı. İki ülke arasında diplomatik krizin başlangıcı olabilirdi.

Sosyal medyada Azerbaycan bayrağı kullanan bazı kişilerin de Kazakları Ermenilere karşı harekete geçmeye çağırdığını, bazı muhalif Kazakların ise bu durumu protesto gösterileri için bir imkan olarak kullandığını da söylemeden olmaz.  Bu durumun ardından Ermenistan savunma bakanı  Manukyan, tehlikenin önüne geçilmesi için acilen önlem alınması gerektiğini söyledi.

Kazakistan’ın Ermenistan Büyükelçisi ; “Kazakistan Ermeni Soykırımını tanımıyor ve böyle bir soykırımın olduğuna da inanmıyor. Bizim ülkemizde mevcut olan Ermeni İcması, “Ermeni soykırımının” tanınması için defalarca müracaatta bulundu. Bize göre, 1915 yılında gerçekleşmiş olan olayları yeniden gündeme getirmenin hiç bir manası yoktur. Eğer Ermenistan tarafı soykırımın tanınmasını istiyorsa o zaman hangi devleti suçlu buluyorsa ona müracaat etsin”, ifadeleriyle Ermenistan’ın soykırım ilanı baskını durdurmuştur.

Hatırlatalım, 1920 -1930 yıllarında Kazakistan’da çok büyük bir felaketler yaşanmıştır. O yıllarda Kazakistan Cumhuriyeti halkının yüzde 40’ı açlık ve soğuktan helak olarak  sert Sovyet rejiminin uyguladığı siyaset yüzünden Kazak halkına karşı tarihin en dehşetli soykırımı gerçekleşmiştir.

1930’lu yıllarda Ermeni kökenli Levon Mirzoyan Sovyet hükümetinin kararı ile Kazakistan Komünist Partisi’nin rehberliğine tayin edilmişti. Onun ilk işi de Kazak halkını soykırıma maruz bırakan siyasetini hayata geçirmek olmuştu. Onun rehberliği altında onbinlerce değil, yüzbinlerce Kazak “Kızıl Terörün” kurbanları oldu.  Kazak halkına karşı Kızıl Terörün emrini Stalin ve Beriye vermişti. Ancak bu dehşet saçan cinayetleri hayata geçiren Ermeni kökenli Levon Mirzoyan’dır. Onun yönetiminde yüzbinlerce Kazak terör kurbanı olmuştur.Ancak, Kazak halkı  her zaman geçmişe değil, ileriye bakmayı hedef aldı.  Bir soykırım hatırlanması gerekiyorsa, söylenmesi gereken çok şey var.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!