Bir LİDER nasıl yetişir?

Eylül 17, 2019 0 Yorum Analizler , Eğitim 617 Görüntülenme
Bir LİDER nasıl yetişir?

Mesleğim gereği olayları gözlemlemek, incelemek ve analiz etmek gibi alışkanlıklar edindim. Toplumların analizi, yetişmemiş toplumlarda insan nasıl yetişir sorularına kendimce bir derleme oluşturmuş durumundayım ve sizlerle yazımın ilk bölümünü paylaşmak istedim.

Lider insanın literatürde birçok tanımı var. Fakat bana göre en önemli liderlik tanımı karizmatik, hatip, organizatör, sorun çözücü ve yenilik üreten insan tanımıdır. Genel olarak dünyada liderlik ruhuna sahip insanlar çok azdır. Bu insanlar dünya nüfusunun %1’ini oluşturmaktadır. Bu istatistik bizim ülke için de geçerlidir. Peki, eğer bu oran yükselirse neler olur?

Öncelikle şunu söylemek gerekir, Liderlik her alanda gerekli bir vasıftır. Bildiğiniz her resmi ve gayri-resmi alanlarda yöneticiler liderlik ruhuna sahip olurlarsa tam farklı bir dünyada yaşamış oluruz. En azından sorun yaşadığımız zaman sıkça duyduğumuz “Yapacak bir şey yok” cümlesini muhatabımızdan duymayacağız. Çünkü liderin yönetiminde olan oluşum sorun çözücü konumunda olur. Sorun çıkaran veya çözümü erteleyen konumunda değil.

Liderin yönetiminde olan her oluşum, daima insana değer verir ve bünyesine kabul edeceği insanın kusurlarını değil becerilerini, artılarını görür. Ve o insanların üzerinde çalışarak eksilerini kapatır. Ve dünya belli bir alanda uzman olmuş, insanlığa faydalı bir insan kazanmış olur.

İnsan kalbinde iki tür kurt yaşar. Beyaz kurt, siyah kurt. Biz hangisini beslersek o büyür. Beyaz kurt büyürse iyi insan, siyah kurt büyürse kötü insan oluruz. Liderlerin olduğu yerde ise, herkes kendi kalbindeki beyaz kurtu büyütmek ister.

Biz ne kadar kendimizi kandırsak ta gerçek budur ki gelişmiş ülkelerin “Lider İnsan” yetiştirme çabalarından çok çok uzaktayız.

Halklar için Lider yetiştirmenin önemi çok büyüktür. Bir lider bir milletin kaderini değiştirebilir. Bazen de liderlerin say yetersizliği bir milletin sonu olabiliyor. Bunun için lider yetiştirilmeli. Peki, bir liderin yetiştirilmesi için neler yapılmalı.

 1. Medya politikalarına uyan tarafsız, ideoloji, propaganda değil saf bilgi taşıyan güçlü medya olmalı.
 2. Öğretmenler yüksek maaş almalı, öğretmen olmak kolay olmamalı, öğretmene toplumda, devlet kurumların ciddi saygı gösterilmeli.
 3. Örnek insanlardan ibaret bakanlar, bakan yardımcıları oluşturulmalı. Örnek dediğimden kasıt, toplumun alt tabakasında gelen, yurt içi ve yurt dışında burslarla okuyan, verilen makama gelene kadar uluslararası en az 5 büyük proje yapmış, bir alanda uzmanlaşmış, iletişim becerisi yüksek, en azı ana dili hariç 2 yabancı dil bilen, sadelik felsefesine inanan insanlardan bahis ettim.
 4. Ana okulda 3 dilde yüksek seviyede eğitim verilmeli. Derslerinde en yüksek not alan öğrencilerden kulüpler kurulmalı, onlar arasında iyi rekabet sağlanmalı ve kulüp başkanlığı seçimleri yapılarak aday öğrenciler arasında liderlik becerilerin geliştirilmesi sağlanmalıdır.
 5. STK’ların üniversite birimleri olmalı, bu birimlerin üyeleri arasında proje üretmek, organize etme becerilerin geliştirilmesine dair çalışmalar yapılmalıdır.
 6. Bir kulübün veya STK üniversite biriminin başkalarına maaş sistemleri getirilmeli. Başkanlar maddi refahına göre diğerlerinden seçilmelidir. Bu da başkan olmaya/lider olmaya heves, ilgi yaratacaktır.
 7. Her türlü girişime açık kanunlar ve toplumlar olmalıdır. Liderler normal insanlardan farklı düşündükleri için çözümleri değişik olabilir.
 8. “Liderler tehlikelidir” düşüncesinden uzak durulmalıdır. Onların varlığı milletin gelişmesi ve milli kimliğin koruması demektir.
 9. Liderlik yalnız siyasete mahsus değildir. Her sahada liderler yetiştirilmelidir.
 10. 18 yaşını bitirmiş belli başarılar elde etmiş bireyler, özel kurulmuş komisyonda sınava girerek liderlik ruhuna sahip olma hakkında resmi belge almalıdır. Komisyon, üst rütbeli asker, doktor, psikolog, davranış bilimci, eğitim uzmanı, biznes danışmanı, yazılım mühendisi ve bilge adamdan oluşturulmalı.
 11. Liderlik ruhunu taşıyan çocuklar devlet tarafından özel eğitime tabii tutulmalı. Uygun şahıslara yönlendirilmeli, maddi sıkıntıları giderilmelidir.
 12. Bunun için kanun tasarlanmalı, lider insanların yetiştirilmesi için devlet hazinesinden para ayrılmalı. Yapılan her çalışma şeffaf yürütülmelidir. Vatandaşlarda bu kanuna sıcak bakmalıdırlar. Nasıl ki askeriye giden vatandaş eğitim sonrası orduda hizmet ederek diğer vatandaşların ve Vatanın can güvenliğini sağlıyor, liderler de milletin refahını yükseltmeye ve vatanın daima var olmasına hizmet ediyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!