Bir Ülkenin Başka Bir Ülkenin Adına Karışması İlk Kez Görülüyor

Ocak 23, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 973 Görüntülenme

Gazeteci Necat Ahmet, Yunanistan- Makedonya ilişkilerini ORHA okurları için değerlendirdi.

Necat Ahmet’in Değerlendirmesi:

Geçen 20 yıl içinde Makedonya’nın gündeminde iki önemli sorunun varlığı dikkati çekti: Yunanistan ile ülkenin adı nedeniyle yaşanan tartışma ve ülke içindeki etnik meseleler.

Uluslararası ilişkiler alanında, bir ülkenin bir diğerinin adına karışması ilk kez görülüyor. Farklı ülkelerde aynı adı taşıyan bölgelerin olması aslında karşılaşılan bir durumdur. Aralarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimî üyelerinden Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya’nın da bulunduğu Türkiye dâhil 133 ülke, Makedonya’yı ülkenin anayasasında yer aldığı gibi Makedonya Cumhuriyeti adıyla tanıdı.

Ancak Yunanistan, Makedonya adını kabul ederse, Yunanistan’ın kuzeyindeki aynı adı taşıyan bölgesinde Makedonya Devletinin hak iddia edebileceğini öne sürüyor. Bu nedenle Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti adını kabul etmiyor. Birleşmiş Milletler de, arabuluculuk yaparak meselenin çözümü için çaba gösteriyor.

Yunanistan’da her ne kadar hükümet olan partilerin bu süreç için teklifleri olsa da, hiçbir zaman Yunanistan’ın aleyhine olabilecek bir kanun tasarısını meclise taşıyamadılar. Halk partilere yaptığı baskıyla her zaman bunun önüne geçti.

Şimdilerde Hükümet olan Siriza’nın bazı yaptırımlarına karşı çıkan fanatik protestocular da, yine seneler öncesinde olduğu gibi Selanik’te büyük bir protesto gösterisi düzenlediler. “Makedonya Yunan’dır, Yunan da kalacak” ismiyle yollara dökülen fanatik Yunanlar Siriza hükümetine gerekli mesajları vermeye çalışıyorlar…

Labib Faisal

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!