Bişkek’te Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı açıldı

Kasım 15, 2018 0 Yorum Türkistan 560 Görüntülenme
Bişkek’te Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı açıldı

Fuarda 20’den fazla ülkenin tarım ürünleri ve makineleri sergileniyor. Ayrıca üç gün boyu devam edecek olan etkinliğe 7 binden fazla yerli çiftçinin de katılması bekleniyor.

Bişkek’te 20’den fazla ülkeyi temsil eden şirketlerin katılımıyla Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı gerçekleşiyor. Açılışı 14 Kasım’da yapılan fuar, hem yabancı hem yerli tarım sektörünün temsilcilerini bir araya getirerek Kırgızistan’ın tarım potansiyelini tanıtmayı, çiftçileri sektördeki yeni ürünler ile teknolojiler hakkında bilgilendirmeyi hedefliyor.

Ayrıca üç gün boyu devam edecek fuara ülkenin tüm bölgelerinden 7 binden fazla çiftçinin katılması bekleniyor.

Kırgızistan’ın tarım sektörüne yatırımı

 Kırgızistan’da tarım sektörünün milli gelir (yüzde 12,7), istihdam ve ihracattaki payları itibariyle büyük bir alanı oluşturuyor. Böylece ülkede  ağırlıklı olarak tarım sektörüne yatırım yapılıyor.

2018 yılında devlet bankası Ayıl Bank, tarım teknolojilerinin geliştirilmesi için yaklaşık 800 milyon som (62,64 mln. TL) tahsis etti. Avrasya Kalkınma Bankı tarafından ise 20 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı.

Çiftçilerin pahalı olan hasat ekipmanları ve traktörleri satın almalarını desteklemek için yıl başından bu yana devlet tarafından 102,5 milyon som (8,26 mln.TL) ayrıldı.

Şu anda ülkede devlet şirketleri olan 71 Tarım Makine İstasyonu (MTS) faaliyet gösteriyor. Söz konusu şirketlerin 15’inin bu sene kurulduğu kaydedildi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!