Bitcoin Ne Kadar Kripto Kalacak?

Ocak 14, 2018 0 Yorum Analizler 747 Görüntülenme

Günümüzde sanal paranın binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu sanal paralara kripto para da denilir. Nedeni ise İnternette elde edilebilen, kaydı bilgisayar sisteminde olup, şifreler yardımıyla sanal cüzdanlara aktarılan, sonra da yine şifreler yardımıyla işlemlerde kullanılan, herhangi bir devlete ve bankaya bağlı olmayan, işlemi gerçekleştirenler ile ilgili tüm bilgilerin yine gizli, yani şifreli. Her türlü alım satım işlemlerinde kullanılabilen ve diğer para birimleri (€,¥,$,₽,₺) gibi arz ve talebe göre kuru belirlenmekte olan, şifreler zincirini kullanan, sanal para birimi olarak tanımlanabilir olmasıdır.

Bitcoin ise kripto paraların en çok kullanılanı ve en eskisidir. Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Japonya’da kullanılmaya başlamıştır. Bitcoin, sayı olarak 21 milyon adet şeklinde kurulmuş olan sistemi ile altın sistemindeki paraları çağrıştırmakta ve mübadele aracı yanında değer saklama aracı olarak kullanma potansiyeline sahip görülebilir. Fakat sistemin zor kontrol edilebilir olması bazı endişelere yol açmaktadır.

12 Ocak 2018’de toplam gerçekleşen işlem sayısındaki düşüş durumunu, şifrelerin eşleşme süresinin uzun olmasına ve işlemlerin çok az bir hacim ile yapılmasına, büyük gruplar şeklinde şifre teyidi yapılamadığına ve dolayısıyla sistemin henüz gelişme aşamasında olduğuna bağlı bir oynaklık olarak değerlendirmek mümkündür.

Diğer bir endişe ise kripto paraların para aklamak için yasa dışı işlerde kullanma ihtimali, sistemin zor kontrol edilebileceği de terör örgütleri tarafından para transferlerinde başvurabilecekleri gizli bir araç halini alabileceği ihtimalidir.

Dolayısıyla bitcoin türü kripto paralar gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam etmesine rağmen uzun süredir bu yönü ile eleştirilmektedir. İleride herhangi bir otorite tarafından kontrol altına alınmak istenirse bu sistem belki de günümüzde sahip olduğu cazibesini kaybedebilir.

Kaynak: Satoshi Nakamoto, Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System

 

Marhabo ABDUJABAROVA

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!