Biyolojik Tehdit Korona

Ocak 27, 2020 0 Yorum Dünya , Türkistan 467 Görüntülenme
Biyolojik Tehdit Korona

Çin’in Vohan kentinde ortaya çıkan Korona adlı virüsün binlerce kişiye bulaşmış olabileceği, ölü sayısının ise verilenden çok daha fazla olduğu iddia edildi.

Bazı çevreler böyle bir virüsün ortaya çıkmasını olağan ve beklenen bir durum olarak görüyorlar. Nedeni olarak da; Çinlilerin pek çok haşere ile hayvanı pişirmeden ve iç organlarını temizlemeden canlı canlı yemesini gösteriyorlar. Ancak Çin’de yıllardır canlı hayvan pazarlarının kurulduğu, Çinlilerin bu pazarlarda pek çok hayvanın ve haşerenin etini yıllardır pişirmeden yedikleri de bilinen bir gerçek.

Virüsün yarasa ve yılandan insanlara geçtiği söyleniyordu. Yeni iddialara göre hayvanlardan bulaşan virüsün mutasyona uğradığı ve çok daha tehlikeli olan Korona virüsüne dönüştüğü söyleniyor.

Vohan’da olağanüstü hal ilan edilmiş ve sokaklar boşaltılmış durumda. Belediye ekiplerinin sterilize amaçlı sokaklara çeşitli kimyasallar sıktıkları söyleniyor. Vohan’da 12 Şubat’a kadar dışarı çıkma yasağı uygulanacağı bildiriliyor. Virüsün Çin dışında ABD, Avustralya, Malezya, Tayland, Güney Kore, Japonya, Nepal, Tayvan, Singapur, Vietnam, Kanada, Fransa ve Suudi Arabistan’da da görüldüğü belirtildi.

Vohan’da 3 yıl önce bir biyoloji labaratuvar kurulduğu, bilim adamlarının labaratuvardaki tehlikeye dikkat çekerek “incelenen virüslerin labaratuvardan dışarı sızması ve kontrolden çıkması” ihtimali hakkında açıklama yaptıkları bildirildi. Ancak Çinli mikrobiyologların, dünyanın en tehlikeli biyolojik tehditlerinin üstesinden gelebilecek bir kadro olduklarını söyleyerek ihmale yol açtıkları da iddialar arasında.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan bir Çinli, ortaya yeni bir iddia attı. Vohan şehrinin Komünist Parti Sekreteri’nin Tungan yani Çinli Müslüman olduğunu, Korona virüsünü bilinçli olarak gizlediğini, Çin’in Bahar Bayramı yoğunluğundan yararlanarak virüsü tüm Çin’e yayma amacının olduğunu iddia etti. Böylelikle Müslümanların Komünist Çinlilere karşı soykırım suçu işlediğini ileri sürdü.

Öte yandan Doğu Türkistan Uygurlarının kan örneklerini ve DNA’larını kopyalayan Çin’in, 3 yıl önce kurduğu biyoloji labaratuvarlarında biyolojik silahlar üzerinde çalıştığı, Korana virüsünün o labaratuvar ortamında meydana getirildiği ve Doğu Türkistan Uygurlarının toplu olarak kırmak için kullanılmasının amaçlandığı akıllara gelen bir olasılık olarak değerlendiriliyor. Bu iddiayı destekleyen en önemli kanıt olarak ise, karantina altına alınan ve diğer tüm şehirlere giriş çıkışların yasaklandığı Vohan şehrinden yalnızca Doğu Türkistan’a geçişlere izin verilmesi gösteriliyor.

Çin’de daha önceki kitlesel olaylarda iptal edilmeyen yeni yıl bayramının bu yıl Korona virüsü nedeniyle iptal edilmesi durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Virüse karşı henüz hiçbir koruyucu aşı ya da ilaç bulunamıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!