Bosna: 47 Savaş Suçlusuna Tutuklama Kararı

Şubat 5, 2020 0 Yorum Balkanlar 143 Görüntülenme
Bosna: 47 Savaş Suçlusuna Tutuklama Kararı

Bosna Mahkemesinden 1993-1995 Bosna Savaşında savaş suçlusu nedeniyle soruşturulması devam eden 47 zanlıya tutuklama kararı verildi.

Savaş suçlusu nedeniyle Bosna Mahkemesi tarafından tutuklama kararı verilen 47 suçludan 25’i Bosna dışında yaşıyor. 24 suçlunun ise Sırbistan ile Bosna Hersek arasında çifte vatandaşlığı bulunuyor.

Suçlular arasında 5 kişinin Hırvatistan vatandaşlığı, 9 kişinin Bosna-Hırvatistan çifte vatandaşlığı, bir kişinin ise Karadağ vatandaşı bulunuyor.

Bosna mahkemesi tarafından tutuklama kararı verilen 47 kişiden 7’si yalnızca Bosna vatandaşı.

“Suçluların adalete teslimi için yapılanlar yetersiz”

Konu ile ilgili Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı Serge Brammertz, çeşitli vesilelerle savcıların bölgesel işbirliği konusunda şüphelilerin adalete teslim edilmesini sağlayacak yeterli girişimde bulunmadıklarını söyledi.

Savaş suçluları arasında daha önce hüküm giymiş 9 kişiye de tutuklama cezası verildi.

Bunlar arasında Prijedor’daki Boşnak nüfusa karşı işlenen suçlardan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Darko M. ve 1992’de Teslic yakınlarındaki Borej Dağı’nda sivillerin öldürülmesinden dolayı 14 yıl hapis cezasına çarptırılan Dragan M. de yer alıyor.

Sürekli ertelenen duruşmalar

2013 yılında Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’daki savcılar savaş suçları davalarında dava, soruşturma ve belge alışverişini sağlayan protokoller imzalanmıştı. Ancak bazı durumlarda işbirliği eksikliği çeşitli tartışmalara neden oldu.

Böylece, Bosna-Hersek Mahkemesi, Novub Cukiç, Sırp Cumhuriyeti Ordusu generalini 1995 Tuzla katliamı nedeniyle 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak Cukiç Sırbistan’a kaçarak dava Belgrad mahkemesine taşındı.

Dava 4 yıldan uzun bir süredir Belgrad Yüksek Mahkemesinde görülmekteyse de duruşmalar sürekli olarak erteleniyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!