Boşnak General Dudakovic Gözaltına Alındı

Nisan 28, 2018 0 Yorum Balkanlar 976 Görüntülenme
Boşnak General Dudakovic Gözaltına Alındı

Bosna Savaşında işlenen suçlarla ilgili ülkenin farklı şehirlerinde operasyonlar gerçekleşti. Boşnak general Atif Dudakovic’in de bulunduğu 12 eski asker “insanlığa karşı suç işledikleri”  gerekçesiyle göz altına alındı. 

Bosna dün sabah şok bir operasyon dalgasıyla uyandı. Eski Boşnak General Atif Dudakoviç’in de yer aldığı 12 eski Bosna gazisi, savcılığın talimatıyla gözaltına alındı.

Operasyonu yürüten Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansına (SIPA) bağlı özel polis birlikleri General Dudakoviç’i, Bihaç şehrinde bulunan evinde gözaltına aldı. Operasyonlar daha sonra Sanski Most, Kljuc, Velika Kladusa ve Cazin şehirlerinde de eş zamanlı devam etti.

Resmi olmayan kaynaklara göre tutuklanan diğer kişiler arasında, eski bakan Ibrahim Nadareviç, Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Danışmanı Safet Sofitiç, Bosna Hersek 5. Kolordusu Subayları Eyup Kozhenjiç dhe Huso Ballagiç yer alıyor.

SIPA tarafından savcılığa teslim edilen komutanlar 1995 yılında ülkenin kuzeybatısındaki şehirlerde esir alınan Sırp askerlerin yanı sıra yüzlerce Sırp sivilin öldürülmesi ile suçlanıyor.

General Dudakoviç Boşnaklar tarafından, halkını Sırp milis güçlerine karşı savunmuş bir general olarak biliyor. 1992-1995 yılları arasında Bosna ordusuna  kritik zaferler kazandırmış olan komutan Dudakoviç, Bosna Hersek meclisinde yer alan sağcı Sırp siyasiler tarafından sivillere karşı suç işlemekle suçlanıyordu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!