Buhara’nın Kapıları Açıldı

Mart 22, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1116 Görüntülenme
Buhara’nın Kapıları Açıldı

Tacikistan, Özbekistan’ın Güneydoğu sınır komşusudur. Özbek-Tacik sınırının uzunluğu 1332.9 km’dir. İki devlet arasındaki diplomatik ilişkiler 20 Ekim 1992’de kuruldu. Tacikistan Cumhuriyetinin toplam nüfusunun% 24.4’ü Özbekler, Özbekistan’daki Tacikler ise nüfusun yaklaşık% 5-6’sını oluşturmaktadır.

1920 yılına kadar günümüz Tacikistan toprakları Buhara Emirliğinin bir parçasıydı. 14 Ekim 1924’de o zamanki Özbekistan’ın içerisinde SSC Tacik Özerk Bölgesi oluşturuldu. 5 Aralık 1929’da Tacikistan devlet statüsünü aldı ve cumhuriyetin hakları konusunda SSCB’ye üye oldu. Ancak sınırlar çizildi ve yaklaşık bir milyon Özbek kendilerini Tacik topraklarında ve yaklaşık 2 milyon Tacik Özbekistan’da bulundu.

Sovyet liderleri Türkistan ile ilgili  “Böl ve yönet” ilkesini savunuyorlardı. Kendi siyasi gücünü ve “Rus olmayan” bölgelerde daha etkin kontrolü garanti altına almak için belirli bir stratejiyi uygulamak için sınırlar çizildi.

Bazı uzmanlara göre, böyle bir birleştirme veya tek bir milleti parçalama ilkesi, Sovyet hükümetinin, mevcut anlaşmazlıkları çözmek yerine, sadece bu durumu daha da ateşlendirmek gerçeğinden oluşuyordu. Amaç, Sovyetler Birliği sınırları içinde yaşayan halkların kendilerine bağımlı hale getirmekti.

Geçtiğimiz yıllarda, Özbekistan hükümeti iki ülke arasındaki sınırda “mayın tarlaları” yerleştirildi.  Bunun kurbanları iki tarafta yaşayan kardeşler ya hayatlarını yitirdi ya da engelli kaldı. Buna göre, iki devlet arasındaki sınır ötesi anlaşmazlıkların çözümü sadece ekonomik sorunların çözümü değil, aynı zamanda hem iki toplumun hem de iki kültürün açısından etkili ilişkiler kurmak için görüşme kararı verildi.

Bu dünyada başka mutluluk yoktur,

Aile ve arkadaşlarınçehrelerini görmekten.

Günümüz Tacikistan’da Penjikent ilinde doğan, ancak şimdiki Özbekistan’da Buhara ilinde yaşamış olan 9. yüzyılın Tacik şiirinin kurucusu Rudaki’nin ünlü beyitlerin söylemeleri, Tacik devlet televizyonunda,  9-10 Mart’ta Duşanbe’deki  Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in tarihi ziyaretine adanmış, yayınlar da yorulmak bilmezdi.

Şavkat Mirzoev, Tacikistan’a açık kalbiyle ve açık sınırlarla geldiğini ilan etti. Gelişinden bir yıl önce, ülkeler pek çok konuda anlaşmayı başardılar. İki yıl önce kesintiye uğrayan iki başkent arasındaki hava haberleşmesini yenilediler ve ayrıca sekiz otomobil ve bir demiryolu kontrol noktasının sınırlarında faaliyetlerini yeniden düzenlediler.

Ziyarette, iki ülkenin CumhurbaşkanI 30 güne kadar vize kaldırılmasına ilişkin uzun zamandır beklenen anlaşmayı imzalandı. Bu toplantıdan beklenilen  en önemli gelişmeydi.

UzDaily.uz internet sitesinde 14 Mart ‘ta Özbekistan Cumhurbaşkanının özel bir kararname imzaladığına dair raporda, istisnai olarak Tacik vatandaşlarının 16 Mart’ tan itibaren vizesiz sınır geçmesine izin verildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı ın Duşanbe’ye yaptığı ziyareti iki kardeş halkı için bir mutluluktu. Uzun süre beklenilen ziyaretten sonra aradaki buzların erimesine vesile oldu.

Tacik ve Özbekler medeniyet, kültür, örf ve gelenekleri, zihniyet, yaşam tarzı ve diğer pek çok şeye ortak olan kardeş halktır. Parçalanmış medeniyetin ve kültürün bir çatı altına gelmesi bu topraklardaki kardeş halkların uyanışı ve direnişidir. Buhara ve Semerkant bir daha dünyanın bilim ve sanat merkezi olmalıdır.

Bu ziyaret, kardeşliğin sembolü ve yapay engellerin yıkılışıdır. “Böl ve Yönet” stratejisine karşısonsuza dek “Birlik”.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!