Bulgaristan’da 2021 Nüfus Sayımı Yapılacak

Ekim 10, 2020 0 Yorum Balkanlar 78 Görüntülenme
Bulgaristan’da 2021 Nüfus Sayımı Yapılacak

Bulgaristan’da 22 Ocak-15 Şubat 2021 tarihleri arasında nüfus ve bina bilgilerinin de öğrenileceği sayımlar yapılacak. Nüfus sayımında 22 Ocak 2021 tarihinde kayıtlı ikamet adresleri dikkate alınacak. Elektronik sayım kartı üzerinden sayıma katılım ise 22-31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Sayım görevlileri ayrıca konutları ziyaret ederek 1-15 Şubat 2021 tarihleri arasında sayım yapacak.

Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında sürekli olarak ikamet eden ve geçici olarak bulunan kişiler sayım kapsamına girecek. Yurtdışında devamlı ikamet eden Bulgaristan vatandaşları için ise “bulundukları ülkelerin sayımlarına tabi tutulacaklardır” ifadesi yasalarda yer almakta.

Sayıma tabi olan konutta sürekli olarak ikamet edip sayım tarihi itibariyle tatil, dost ve yakın ziyareti, gezi, iş, tedavi, dini ibadet gibi gerekçelerle bir yıldan kısa süreliğine Bulgaristan’da veya yurtdışında başka bir yerde bulunan kişiler de sayıma dahil edilecek.

Sayıma Bulgaristan Cumhuriyeti’nde sürekli olarak yaşayan Bulgaristan vatandaşları; geçerli sayım tarihinden önce Bulgaristan’da oturum izni alan yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler; daimi olarak Bulgaristan dışında ikamet eden, fakat geçerli sayım tarihi itibariyle geçici olarak Bulgaristan’da bulunan Bulgaristan vatandaşları; Bulgaristan’da sürekli meskeni bulunduğunu beyan eden kişiler, yurtdışında bulunsa veya yaşasa bile bulunduğu yerden sayıma elektronik ortamda, İnternet üzerinden katılabilecektir.

Sayımlarda ikamet adresi, cinsiyet, yaş, hukuki açıdan medeni durum, meslek, eğitim derecesi, doğum yeri, vatandaşlık, yurtdışında ikamet edildi mi, edildiyse Bulgaristan’a gelme tarihi, sayımlardan bir yıl önce ikamet edilen yer, aile fertleri arasındaki aile bağları gibi “bireylerle ilgili konular”; bireylerle ilgili – etnik-kültürel karakteristikler, sağlık statüsü, iç ve dış göç, maddi varlıklar, ailelere sağlanan hizmetler gibi sayıma dâhil edilebilecek diğer konular hakkında bilgi toplanacak.

Sayım formlarında yer alan kişilerle ilgili sorulara cevap vermek zorunlu olacak ancak etnik-kültür karakteristikler (etnik kimlik, dini kimlik, anadil) ve sağlık statüsü gibi sorulara cevap vermek zorunlu olmayacak. Sayım sırasında verilen bilgilerin doğruluğunu kimlik kartı, diploma, tapu gibi belgeleri istenecek.

2020 Milli İstatistik Programına göre nüfus ve konut sayımına ilişkin kesin olmayan sonuçlar 01 Haziran 2021 tarihine kadar, kesin sonuçlar ise 31 Aralık 2021 tarihine kadar ilan edilecek.

 

Fatma Hüseyin

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!