Büyük Kazak Göçü: Altay’dan Anadolu’ya

Şubat 23, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 661 Görüntülenme
Büyük Kazak Göçü: Altay’dan Anadolu’ya

Bakıtcan Buharbayın : “Komünist Çin rejimine boyun eğmemek için topraklarını terk etmek zorunda kalan, bin bir zorlukla yollarda verdikleri mücadelelerle hayatta kalmaya çalışan, Kazak halkının onurlu mücadelesi.”

Tengrinews.kz haber sitesi Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye göç eden kazaklar hakkında İngiliz tarihçisi Godfrey Lias’ın 1956 yılında Londra’da basılmış Kazak Exodus (Büyük Kazak Göçü) kitabının Kazakça ve Rusça yayınlandığını yazdı.

Himalaya dağlalarından Hindistan’ın Keşmir bölgesine geçip oradan da Türkiye’ye gelen Altay Kazaklarının çileli göç hikayesi Bakıtcan Buharbayın çevirisinde okuyucalarıyla buluştu.

1940 yıllarında komünist Çin hükümetinden gördükleri baskıdan dolayı 20 bin kazak ailesi Doğu Türkistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Böylece uzak, yorucu ve tehlikeli yolculuk başladı.

İngiliz tarihçisi Godfrey Lias 1954 yılında İstanbul’a ulaşabilen kazaklarla buluşarak Büyük Kazak göçünde meydana gelen olayları kendilerinden öğrenmiş ve ayrıntılı şekilde kitabında ele almıştır. Kitap, 1956 senesinde Londra’da basılmış ve Doğu Türkistan Kazaklarının komünist rejime karşı mücadelesini konu eden ilk eser olmuştur.

Kitapta Göç sırasında sürekli komünist askerlerin saldırısına uğrayan Kazaklar, susuz Taklamakan çölünden, 5,5 metre yükseklikte olan Tibet dağlarındaki dar ve tehlikeli yollardan geçtikleri anlatılmıştır. Altay’dan 20 bin aile olarak yola çıkan Kazaklar ancak 2 binden fazla kişiyle 18 ağustos 1951 senesinde Hindistan’ın Keşmir bölgesine ulaşabilmiştir.

Altay’dan Anadolu’ya göçun ayrıntılı olarak anlatıldığı söz konusu eserde,  Kazakların yaşam tarzı, gelenek görenekleri ve folkloru da  ele alınmıştır. Ayrıca kitapta, Çinliler ile Kazaklar arasında Hindistan sınırında meydana gelen bir çatışmanın Hint askerleri tarafından videoya alındığıyle ilgili bilgi paylaşılmıştır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!