“Buyurnız! Qapımız așıq, törĭmĭz boș!” 

Aralık 17, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 421 Görüntülenme
“Buyurnız! Qapımız așıq, törĭmĭz boș!” 

Bu sözleri 250 senelik  dünya hükümdarlığını yapan ve şimdi kendi devleti olmayan Tatar Türklerinin hangisinin kapısını çalsanız duyacaksınız.

2006 senesinde Romanya parlamentosunda görevde bulunan Tatar milletvekilinin talebi ile 13 Aralık tarihi “Romanya Tatar Günü” olarak ilan edildi. Romanya Tatar Türkleri her sene 13 Aralık’ta çeşitli törenler düzenleyerek bu önemli hakkı/günü kutluyorlar.

XVII – XIX yüzyılları boyunca kendi Ana Vatanından ayırılmaya mecbur kalan Kırımlılar Romanya topraklarına erişerek kendilerini burada yeni bir hayat aradılar. Osmanlı-Rus Savaşları neticesinde de Türkler önce Balkanlar’a sonra Anadolu’ya göç ettiler. 1878 tarihinde Dobruca’da yaşayan nüfusun toplam sayısı 226 bin civarındaydı. Bunların 71 bin Kırım Tatar Türkü, 49 bin Anadolu’dan gelen Oğuz Türkü, 47 bin Romen, 30 bin Bulgar’dan oluşuyordu. Günümüzde (2018) Kırım Tatar Türkleri 50 bin civarında bir nüfusa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Acı olan Romanya’da azınlıklara –ki Kırım Tatar Türkleri Azınlık olarak kabul edilir- verilen Parlamentoda temsil edilme hakkını kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan dolayı kullanamamalarıdır.

“Dilde, Fikirde, İşte Birlik” sözü her ne kadar bir Kırım Tatar Türküne ait olsa da bu üç değerin kandaşlar arasında hızla kaybolduğunu söyleyebiliriz.

“Mehmet Niyazi Kültür Derneği” tarafından tertiplenen “Romanya KIRIM TATAR Milli Günü” kutlamaları Mecidiye’de gerçekleştirildi. Kırım Tatar Türkü sanatçıları Rüstem Memet-Oğlu (Memetov) ve eşi Gülizar Bekir-Kızı (Bekirova) “Romanya KIRIM TATAR Milli Günü” faaliyetlerine misafir oldular.

Romanya Parlamentosu eski milletvekili Necat Sali tarafından kendilerine “tarak tamgalı, hilal ve runik yazılı Tatar sözü” ile bir hatıra onurluk verildi.

Önder İbram-Romanya

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!