Cambridge Üniversitesi’nde Harezmi ve İbn-i Sina Burs Programı

Mart 6, 2018 0 Yorum Bölgeler , Dünya , Türkistan 1056 Görüntülenme
Bir grup Özbekistanlı İslam alimi ve şarkiyatçı bilim adamı, İngiltere ziyaretleri kapsamında 4 Mart 2018’de Cambridge Üniversitesini ziyaret ettiler. Özbekistan Dışişleri Bakanlığının Jahon Haber Ajansının (Jahonnews. Uz) haberine göre ziyarette Özbekistan heyeti dünyaca ünlü eğitim kurumunun profesörleri ve uzmanlarıyla toplantılar düzenledi.
Cambridge Üniversitesi Uluslararası Araştırma Merkezinde Orta Asya Forumu başkanı Dr. Siddharth Saxena ile Özbekistan’da yeni kurulan İslâm Medeniyeti Merkezi, İmam Buhari Uluslararası Araştırma Merkezi, Özbekistan’a ait olan Yurtdışındaki Kültürel Değerler Araştırma Merkezi ve Taşkent İslam Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.
Görüşmeler sonucunda alınan karar ile önümüzdeki dönemde Cambridge Üniversitesi akademisyenleri Özbekistanlı öğrenci ve araştırmacılar için özel seminerler yapacak ve uluslararası forumlara katılma imkânı sağlayacak.
Özbekistanlı yetkililer, “Dünya akademik derecelendirmesinde Oxford Üniversitesinden sonra ikinci sırada yer alan Cambridge Üniversitesinin prestijli bilimsel yayınlarında Özbekistanlı uzmanlarının bilimsel makaleleri yayınlanacak. İki tarafça ortak bir bilimsel ekip kurulacak. Bilimsel işbirliğinin arttırılması için çalışmalar devam edecek” ifadelerini kullandılar.
Taraflar ayrıca Cambridge Üniversitesi’nde Harezmi ve İbn-i Sina isimleri ile burs programlarının başlatılması konusunda da anlaştılar.
12 Şubat 2018 tarihinden itibaren Cambridge Üniversitesinde Özbekçe dersler düzenlendiği belirtildi. Anlaşmalara göre Özbekistan uzmanları yeni akademik yıldan itibaren bu dersleri vermeye başlayacak.
Hulkar Burhanova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!