Cengiz Aytmatov’u Ortaokul Öğrencileri de Unutmadı

Aralık 10, 2017 0 Yorum Türkistan 1261 Görüntülenme

Türk dünyasının ünlü yazarı “Cengiz Aytmatov’u Anma ve Türk Dünyası Kültür Programı” Karabük Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezinde gerçekleştirildi.

Türk dünyasının ünlü yazarı Cengiz Aytmatov, Türkiye’nin pek çok şehrinde anılmaya devam ediyor. Ancak Karabük’te bu defa diğerlerinden farklı bir anma töreni düzenlendi. Etkinlik, Karabük Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezinde Fevzi Çakmak Ortaokulu tarafından gerçekleştirildi. Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov’u Anma ve Türk Dünyası Kültürü Programı saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı.

Program çerçevesinde ortaokul öğrencileri, Aytmatov’un eserlerindeki karakterlere dönmüştü. Kimileri “Beyaz Gemi” eserindeki küçük çocuğun, dede Mümin’in,   kimileri de “Toprak Ana” eserindeki Tolgonay’ın karakterine büründüler.

Katılımcılara Aytmatov’un hayatını anlatan kısa bir tanıtım filmi izletildi. Program, Karabük Üniversitesi Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Kırgız öğrencileri tarafından dans gösterileriyle devam etti. “Manas” Destanı okunarak, Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” eserindeki karakter İlyas’ın şarkısı söylendi.

Program görevli öğrenciler ile birlikte toplu fotoğraf çekimi ile sona buldu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!