Cengiz Aytmatov’un Kitapları

Aralık 17, 2017 0 Yorum Kitap , Türkistan 1755 Görüntülenme

Cengiz Aytmatov’un eserleriyle dünya, Kırgızistan’ı, Kırgızları, Issık Gölü, Tanrı Dağları’nı öğrendi. Yalnızca Kırgızistan’da değil, birçok ülkede çocuklarına Cengiz, Daniyar, Cemile, Asel, Tolgonay, Düyşön isimlerini veren aileler oldu. 

Cengiz Aytmatov’un eserleri günümüzde 177 dile çevrilmiştir.Cengiz Aytmatov eserlerini Kırgızca ve Rusça yazmıştır.

İlk eseri 1952 yılında “Gazeteci Çocuk Dzyuyo” adlı hikayesi yayınlanır. Savaş sonrası açlık ve sefalet çeken Japonya’daki çocukların kaderini, hayatını gazete satarak idare ettirmeye çalışan küçük çocuk Dzyuyo üzerinden anlatmaktadır.

İlk Ödülü “Dağlar ve Lenin Ödülü”

Buradan Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’ne geçen Aytmatov, “Pravda” gazetesinde yazmaya başlar. Yazdığı eserlerle üne kavuştuktan sonra, 1957 senesinde Sovyet Yazarlar Birliği’ne kabul edilir. Aytmatov’un ilk ödülü 1963 senesinde “Dağlar ve Steplerden Masallar” için verilmiş Dağlar ve Lenin Ödülü olur.

Aytmatov’un savaş trajedisini anlatan en ünlü eseri ise 1957 tarihli “Yüz-Yüze”adlı romanıdır. Bu romanındaki karakterler gerçektir ve savaştan kaçan kendi köylüsü olan İsmail’in öyküsüdür. Bu eserinde de olduğu gibi, Aytmatov’un pek çok eserinin kahramanları kendi köylülerinden kişilerdir.

Aytmatov İçin “Toprağın” Önemi

Kalemini değerlerin yaşatıldığı bir dünya tasarımı kurmak ve insanın evrensel sorunlarını işlemek için kullanan Cengiz Aytmatov’un romanlarında öne çıkan tabiat unsurlarından biri de topraktır. 1963 tarihli “Toprak Ana” romanı, savaşların sebep olduğu yıkımın eleştirisini ve insanların mücadelelerini toprağın diliyle ve şahitliğiyle aktarır. Bu eserini babası için yazmıştır. Eserin ilk cümlesi “senin mezarının nerede olduğunu bile bilmiyorum” diye başlar.

“Cemile” eserinde ise insanın iç yaşama ve coşku hali olan aşkın, dışarıdan evlilik, gelenek ve toplum değerleri gibi birçok öğeyle baskılanmaya ve kuşatılmaya çalışılmasını hikaye eder. 1980 tarihli “Gün Olur Asra Bedel” de geleneklerini korumaya çalışan insanları anlatır. Romanda, komünizm sırasında yaşanan anılar, insanların kutsal saydığı şeylerin yok sayılması, aşkın sorgulanması, sosyal ve kültürel sorunların bir öz eleştirisini sunar. Aytmatov, romanında geçmişin efsaneleriyle geleceğin bilim kurgusunu harmanladığı özel bir teknik kullanır.

Cengiz Aytmatov’un eserleri aracılığıyla dünya, Kırgızistan’ı, Kırgızları, Issık Gölü, Tanrı Dağları’nı öğrendiler. Sadece Kırgızistan’da değil, birçok ülkede çocuklarına Cengiz, Daniyar, Cemile, Asel, Tolgonay, Düyşön isimlerini veren aileler olmuştur. Cengiz Aytmatov eserlerini Kırgızca ve Rusça yazmıştır.

Aytmatov eserlerinden gerçekleşen Kırgız filimi parladı. Sadece Kırgızlar değil Kazaklar, Çinler, Türkler, Ruslar onun eserlerinden esinlenerek filmlerini çektiler.

Yazarın ünlü eserleri

“Dağlar Devrildiğinde”, “Darağacı”, “Gün Olur Asra Bedel”, “Fuji-Yama”, “Beyaz Gemi”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Elveda”, “Gülsarı”, “Dağlar ve Steplerden Masrallar”, “İlk Öğretmenim”, “Cemile”, “Yüzyüze”, “Zorlu Geçit”, “Toprak Ana”, “Cengiz Han’a Küsen Bulut”, “Çocukluğum, Kızıl Elma”, “Hiroşimalar Olmasın”, “İlk Turnalar”, “Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek”, “Sultan Murat”, “Dişi Kurdun Rüyaları”, “Kassandra Damgası”

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!