Cengiz Aytmatov’un Masalları Yayınladı

Şubat 10, 2018 0 Yorum Kitap , Türkistan 1451 Görüntülenme

Bişkek’te dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un masallar ve efsaneler kitabı yayınlandı. Kitabın ön sözünü Cengiz Aytmatov’un eşi Maria Aytmatova yazdı.

Kitap yazarın babaannesi Ayımkan’dan dinlediği ve eserlerinde yer verdiği masallar ile efsanelerden oluşuyor:

Üç fakir  kız kardeşin masalı (Ayımkan babaannenin masalı)

Parmak çocuk masalı ( Beyaz Gemi hikayesinden)

Boynuzlu maral ana efsanesi (Beyaz Gemi hikayesinden)

Karagul efsanesi (Elveda Gülsarı romanından)

Mankurt efsanesi ( Gün Olur Asra Bedel romanından)

Altıncı ve yedinci masalı (Dişi Kurdun Rüyaları romanından)

Akbara efsanesi

Çantalı maymun masalı.

Masallar ve efsaneler kitabı, Uluslararası Cengiz Aytmatov Vakfı tarafından yazarın doğumunun 90.yıl dönümüne ithafen yayınlandı.

Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov, 12 Aralık 1928 tarihinde Kırgızistan’ın Şeker köyünde dünyaya geldi. Gençliği, 2. Dünya Savaşı dönemine denk geldi ve genç yaşta çalışmaya başladı.

İlk Kırgızca öyküsü 1952 yılında Bişkek’teki Tarım Enstitüsü’nde eğitim alırken yayınlandı. 1958 yılında yazdığı Cemile adlı kısa öyküsü ise önemli Fransız şairlerinden Louis Aragon tarafından  “en güzel aşk hikayesi” olarak değerlendirildi ve Cengiz Aytmatov’a uluslararası bir ün getirdi. Yazmış olduğu eserleri ise  Türkçe dahil yüz elliyi aşkın dile tercüme edildi.

2008 senesinde, Gün Olur Asra Bedel romanının film çekimleri için Rusya’da iken rahatsızlandı ve böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Cengiz Aytmatov, tedavi için getirildiği Almanya’daki Klinikum Nord hastanesinde 10 Haziran 2008 tarihinde vefat etti.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!