Çevre Gazeteciliği ve Önemi

Şubat 14, 2018 0 Yorum Analizler , Medya 1388 Görüntülenme

Çevre Gazeteciliğinin Önemi

Çevre gazeteciliği yazılı basında, radyoda, televizyonda, internette, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir evrim geçirmiştir. Son dönemde çevre, halkın en çok ilgi gösterdiği konulardan biri haline gelmiştir. Dolayısıyla bu konu birçok politikacı ve yatırımcı için etkin ilgi alanıdır.

Çevre Gazeteciliği Nedir?

Çevre gazeteciliği bilimsel gazeteciliğin bir koludur. Vatandaşların, çevresel gerçekleri tam olarak bilinmesini ve çevrenin hangi yönlerinin kendi hayatlarında kontrol edebilecekleri konusunda karar vermelerini sağlayacak faydalı, pratik bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Böylelikle bireylerin yaşam biçimiyle ilgili kararlarını kendi çevrelerinde değil, aynı zamanda ülkelerinin ve hatta dünyanın bir bütün olarak daha geniş bağlamda karar verme yeteneğine geliştirmelerine katkı sağlamaktadır.

Çevresel iletişimde çevre bilimlerinin iletişim bilimleri ile disiplinler arası nasıl çalıştığını görmekteyiz. Çevre iletişimi, toplumların çevreleriyle, çevremizin özellikleri ile ve insanların olumlu ya da olumsuz olarak nasıl etkilenebileceği arasındaki ilişkiyi açıklamaktadır.

Çevresel gazeteciliğin özellikleri nedir?

  1. Araştırmalar yürütür.
  2. Bilimsel konulara katılır.
  3. Üzerinde çalıştığı bilgilerin eğitimsel bir bileşeni olabilir.
  4. Sosyal sorumluluğu yerine getirdiğinin farkındadır.
  5. Mesleğini, nesnelliği ve sorumluluğu ile ekolojist militanlıkla karıştırmadan yerine getirir.

Bir gazetecinin cevaplaması gereken klasik sorular arasında neler vardır? Nasıl, nerede, ne zaman, neden, niçin ve kim çevre gazeteciliğinin de cevap bulması gereken sorulardır.

Haber maddesi (neredeyse tanımıyla) olağan dışı bir şey ifade ettiği için, medya nispeten ciddi veya nadir tehlikelere vurgu yapmaktadır. Felaketler daha sıklıkla haber raporlarının konusu olup, benzer veya daha da endişe verici istatistiklere sahip daha az ölüm ve hasar nedenlerinden daha fazladır.

Çevre gazeteciliği gelişmiş ülkelerde iletişim fakültelerinde bir bölüm olarak okunmaktadır.

Küresel problemler artıkça çevre gazeteciliğin önemi daha da yükselmektedir. 21 yüzyılda Gelişmiş ülkelerde, yeşil işler, yeşil ekonomi ve yeşil partiler gibi konseptler çevreye korumak için ortaya çıkmıştır. Danimarka çevre problemlerin kontrolunda  ve yeşil işlere oluşturma açısında ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Çevre bilimcilere göre, eğer karbondioksit üretimi kontrol edilmezse, 50 yıl sonra dünya yaşamak için tehlikeli bir yer olacak. Şu anda en çok karbondioksit  üretilen ülke ABD sonra da Çin ve Hindistan olarak sıralanmıştır.

Tahminlere göre ülkeler arasında çıkabilecek sıradaki ilk savaş su savaşı olacaktır.

Yeni teknolojiler insan ve diğer canlıların hayatını tehdit ediyor. Çevre gazetecilerin en büyük sorumluluğu insanlara bilgi vermektir çünkü insanlar da çevre problemlerini kontrol etmede büyük rol oynuyorlar.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!