Çin sözde eğitim kamplarını basına açtı!

Ocak 17, 2019 0 Yorum Asya , Türkistan , Uncategorized 521 Görüntülenme
Çin sözde eğitim kamplarını basına açtı!

Çin’li yetkililer, Hotan, Kaşgar ve Karakaş şehirlerindeki sözde eğitim kamplarına ziyaret organize etti.

6 Kasım 2018 tarihinde Cenevre’de gerçekleşen BM İnsan Hakları Komisyonu’nun oturumunda Çin’deki sözde eğitim kampları konusu masaya yatırıldı. Avustralya, Fransa, ABD, Almanya gibi ülkeler Doğu Türkistan’da bulunan bu kampların kapanması ve Müslümanların toplu olarak hapsedilmelerinin sonlandırılmasına dair çağrıda bulundu. Oturumda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet,  yüz binlerce Müslüman Uygur, Kazak ve Kırgız’ların eğitim adı altında toplatıldığı kampları yerinde görmek istediklerini açıkladı.

Bu oturumun ardından Kazakistan’da ve diğer ülkelerde bulunan Doğu Türkistanlılar, eğitim kamplarının “formatının” değiştirilerek “reklam amacı ile basına sunulacağına” dair farklı tahminlerde bulunmuşlardı. Hatta Çin’in kamplarda bulunan insanların neşeli ve mutlu hallerini bütün dünyaya göstermeye çalışacağını söylediler.

Bu tahminler gerçek oldu. Pekin daha önce varlığını bile inkâr ettiği eğitim kamplarının kapılarını basına ve sayılı ülkenin diplomatlarına açtı. Hotan, Kaşgar ve Karakaş şehirlerindeki sözde eğitim kamplarına ziyaret organize eden Çin’li yetkililerin basın için “show” yaptığı iddia ediliyor.

Resim, aşçılık ve Çince dersleri

Gazetecilerin ziyaretleri kısa ve sürekli yetkililerin eşliğinde gerçekleştirildi. Ziyaret edilen sınıfların birinde, düğünlerde şarkı söylememe ve dans etmeme gibi yasakların dini aşırılık yanlısı işaretler olduğu anlatıldı. Diğer sınıfta ise Çince eğitim dersi verildi. Bir diğer sınıfta şarkı söyleyerek dans eden öğrenciler vardı. Ayrıca, resim, aşçılık ve çeşitli spor türlerinden kurslar verildiğine dair kareler de basına servis edildi.

Baş başa konuşamadılar

Gazeteciler eğitim kamplarındaki “öğrencilerle” röportaj da yapabildiler. Ancak, bu röportajlar yalnızca yetkililerin huzurunda yapılmıştir. Gazeteciler, kamplarda tutulan insanlarla başbaşa konuşamadılar. Kamp sakinleri oraya gönüllü olarak geldiklerini söyledi. Eğitim kamplarına gelme sebebi olarak birçoğu aynı “dini aşırılık düşüncesine kapıldım” ifadesini kullandılar.

İnsanlar, eğitim kamplarından sadece Çin dili, yasaları ve radikalleşmeyle ilgili belli bir bilgi düzeyine ulaştıktan sonra “mezun olabilecekler”.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!