Çin’e eşek ihracatı

Şubat 22, 2019 0 Yorum Afrika , Türkistan 761 Görüntülenme
Çin’e eşek ihracatı

Bugün eşek sayısının azalması ve eşek eti sorunu Afrika’da ve Türkistan’da gündemin önemli bir konusu olmaktadır.

Çin, eşek etinin ana alıcısı olarak ortaya çıktı. Kenya’da eşek ve eşek derilerine olan talebi gören yerel kasaplar günde yaklaşık bin eşeği kesmeye başlamışlardır. Bunun ardından, pazardaki eşeklerin fiyatı yükselmiş olup, hırsızların sayısı çarpıcı bir şekilde artmıştır. Kenya’da pek çok Kenyalı gündelik yaşamda eşeği araç olarak kullanmaktadır. Eşeğe su, odun ve kömür taşıttırmakta, eşek aracılığıyla kum satar ve günlük hayatını geçindirmektedirler.

Bu konuda uzmanların da endişeli olduğu bilinmektedir. Onlara göre, eşekler katliamı yoğun bir şekilde düzenlenmezse, Kenya’da 10 yıl içinde eşekler tamamen tükenebilir.

Eşek hırsızlığı, eşek ve eşek derileri sorunu Türkistan’da da gündemin önemli konularından biri haline gelmiştir. Aynı zamanda, bu konu yerel halk ve medya arasında yoğun tartışmalara yol açmaktadır. Geçen yılın başlarında, Özbekistan-24 televizyon kanalı, kamu mutfağında eşek etini dana eti olarak üç kişinin satmaya çalıştığı anda gözaltına alındığı haberini yayınlamıştı.

Kasım 2017’de ise iki kişinin Harezm’den Taşkent’teki bir sosis dükkanına getirdiklerini ve dükkan yetkililerinin de eşek etinin dana eti olarak kaydettikleri iddiasıyla onlar üzerine dava açıldığı haberi medyada yer almıştı.

Kırgızistan’da, son beş yılda eşeklerin sayısı iki katına düşmüştür. Resmi bilgilere göre, 2012 yılında ülkede 77.000 eşek vardı. 2017 itibariyle, bu sayı 33.000’e düşmüştür. Çevreciler önümüzdeki birkaç yıl içinde eşeklerin Kırgızistan’da tamamen ortadan kalkacakları konusunda uyarıda bulundular.

Çinliler eszyao jelatini hazırlamak için eşek derisini kullanıyorlar. Geleneksel Çin tıbbında, bu jelatin kansızlık ve kanser tedavisinde kullanılırken, günümüzde kozmetik, gıda endüstrisi ve şekerleme ürünlerine katılmaktadır. Çin’de onu “yaşam” ya da “gençlik iksiri” olarak tanıtıyorlar. Çinli şifacılar bu iksirin kan dolaşımını iyileştirdiğini, çocuğun düşmesini engellediğini ve cildin yaşlanmasını yavaşlattığını iddia ediyor. Ayrıca Alibaba mağazasında eszyao’dan yapılan ürünlerin fiyatı 2000 dolara kadar çıkabiliyor.

Çin Devlet Sağlık Komitesinin, eszyao’nın faydalı özelliklerinin abartıldığı konusunda uyarı yapmasına rağmen, eşek derisinin işlenmesi artış göstermektedir. Yalnızca Çin’de, eszyao’nun hazırlanması için yılda 4 milyon eşek kesiliyor. Resmi verilere göre, ülkedeki eşek sayısı 1990’da 11 milyon iken, 2017’de 3 milyona düşmüştür. Uzun yıllar boyunca, eşekler Afrika’dan Çin’e getirilmiştir. Ancak bu kıtadaki yedi ülke yurtdışına hayvan satışını yasaklamıştı. Bunun üzerine Çinli işinsanları dikkatlerini Türkistan’a odaklamıştır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!