Çizgi Filmlerle Dede Korkut Geleceğe Sesleniyor

Nisan 30, 2018 0 Yorum Analizler , Medya 1041 Görüntülenme
Çizgi Filmlerle Dede Korkut Geleceğe Sesleniyor

Çocukluğumuzdan beri hepimizin keyifle izlediği çizgi filmler, romanlar vardır. Bitmesine üzüldüğümüz tekrar tekrar izlemekten, okumaktan bıkmadığımız, yeni bölümü gelsin de izleyelim dediğimiz, seyretmek için sabırsızlandığımız çizgi filmlerimiz olmuştur hepimizin.

Hangimiz çizgi film karakterlerini kendine örnek almadı ki? Çizgi filmler eğlendirdiği gibi çocuklarımızın eğitiminde de yardımcı olduğu bilinen bir gerçeklik.

Çocuklar hayatı çizgi filmlerden öğreniyor. Günümüzün en çok izlenilen çizgi filmleri ise Marvel ve WaltDisney karakterleri. Çocukluğumuz Örümcek adam, Hercules gibi bahsı geçen çizgi film şirketlerinin oluşturduğu kahramanlardan esinlenerek geçti dersek yalan olmaz.

Kültürümüzü unutmamak, çocuklara öğretmek adına yapılan yerli çizgi filmlerimiz de az değil. Bu yolda çizgili kahramanların yaratıcısı olmak yolunda ilerleyenlerden biri,  Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Mavlyan Kanzharbek.

Mavlyan Radyo Televizyon ve Sinema bölümü yüksek lisans öğrencisi. Küçük yaştan beri resim sanatıyla ilgilenen Mavlyan, günümüz talebine laik, fırça yerine yeni teknolojiyi tercih ettiğinden bahsetti. Böylece hayalindeki kahramanları oluşturarak yeni nesle kolayca aktarabileceğini de dillendirdi.

Mavlyan’ın en taze eserlerinden biri de ‘Dede Korkut’la Geleceğe Seyahat’ çizgi roman serisi. Türk Dünyasını en parlak yıldızı, Dede Korkut’u geleceğe götürerek, çocuklarla beraber gelecek için çözüm üretiyor.

Ayrıca, gündemi de es geçmeyen genç ressam, 15 Temmuz  Darbe girişimini de kaleme aldı.

Olayları farklı, yaratıcı perspektiften bakan ressamın çalışmaları izleyenleri hayran bıraktı.

Mavlyan’ın hayali, kültürümüzün, tarihimizin ön planda olacağı, gelecek nesle köklü tarihimizi çizgi filmlerle, romanlarla aktarabileceğimiz yeni yapı kurmak. Bu aşamada her türlü desteğe açık olduğunu da belirtti.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!