Cumhurbaşkanı Herkesin Cumhurbaşkanı

Şubat 3, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 332 Görüntülenme
Cumhurbaşkanı Herkesin Cumhurbaşkanı

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ülkedeki olduğu kadar ülkesi dışındaki Özbekleri ve Türkistan’ı üzdü.

Sevenlerinin“uğurlu, kutlu, bahtiyar, tâlihi yaver, daima muzaffer, galip ve cihangir hükümdar” anlamına gelen “sahipkıran” olarak ifade ettikleri Emir Timur’a aksakn (topal) anlamına gelen “lenk” diye tarif etmesi Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkesi harap iken Türk ile uğraşması hoş karşılanmadı.

Afganistan aslında Güney Türkistan olarak bilinir ve bu coğrafyada sayısı anımsanmayacak Özbek, Türkmen, Kızılbaş ve Hazara Türkü yaşar. https://orhaajans.com/gecmisten-gunumuze-afganistan-turkleri/. Özbekistan, Türkmenistan ve Afganistan’da yaşayan Türkler hafız, nefsini temiz tutmuş, adaleti tecelli ettirmekle iştigal etmiş, İslam’ın sancaktarlığını yapmış bir Türk büyüğü olarak Emir Timur’u bilirler. O da kendini “Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün başbuğuyuz” diye ifade eder.

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşraf Gani, Ulusal tarih, kültür ve milli kimlik konulu bir programa konuk oldu. Gani konuşmasında Sahipkıran Emir Timur’a ülkesinde barışa hiç de hizmet etmeyecek bir ifade ile “Timurlenk” diye hitap etti. “Alâeddin Cihansuz merkezi sistemi Gazne’nin sulaması sistemini ortadan kaldırdı. Cengiz Han Afganistan’ın, kuzey ve kuzeydoğu su sistemini yok etti. Sistan, Helmand ve Farah su sistemi Timurlenk tarafından yok edildi ” diyerek yıkan, yok eden olarak ifade etti.

“Gani Türklerden özür dilesin”

Muhammed Eşraf Ganinin konuşması ülke genelinde büyük çapta yankı buldu. Eşref Gani’nin, “Timurlenk” sözü sosyal medyaya da yayıldı.  Timur sevdalısı olan halk Büyük Timur İmparatorluğu’nun kurucusu, İslam sancağını taşıyan Timur’a bu sözleri sarf eden Cumhurbaşkanı Gani’yi kınadılar. Gani’nin sözüne akademik camia, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ülke içinden ve ülke dışından tepkiler büyük oldu. Gani’nin Türklere hakaret ettiğini ve bunun için özür dilemesi gerektiği dile getirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, basın ofisi açıklaması ile eleştirilerini dile getirdi. Cumhurbaşkanının sözünün Sahipkıran Emir Timur’a hakaret olduğunu, Afganistan’ın siyasi açıdan hassas bir dönemde olduğunu, pervasızca konuşmanın insanlar arasında bölünmelere neden olacağını söyledi.  Cumhurbaşkanın özür dilemesini istedi.

“Gani bu hatayı birçok kez yaptı”

Afganistan Ulusal Hareket Partisi sözcüsü Bashir Ahmad Tayanch, “Maalesef Cumhurbaşkanı Eşraf Gani, Tarihin saygın adamlarına, halkın inancına, kültürüne ve milli tarihine içsel kine sahiptir. Bu hatayı birçok kez yaptı. Afganistan Ulusal Hareket Partisi şiddetle kınıyor ve derhal Gani’nin özür dilemesini istiyor” dedi.

Bugün Afganistan Cumhurbaşkanlığı (ARG) tarafından halkın tepkisine karşı şu açıklama yapıldı. “Muhammed Eşref Gani, Afganistan’ın Cumhurbaşkanı olarak, ülkede yaşayan tüm kavimlerin,  kültürlerine, tarihlerine ve kimliklerine değer vermektedir. Onları eski kimliklerine, tarihlerine ve kültürlerine yeniden kavuşturmak ve onları yüceltmek için pek çok çaba harcamaktadır.

Konferansta konuşan ülke cumhurbaşkanı ülkenin büyük meselelerini ele aldı. Öğrencilere tarih, kültür ve milli kimlikleri hakkında malumat verirken Emir Ali Şir Nevayî hakkında: “Özbekistan’da veya Türkistan’da Özbekçe konuşup da Emir Ali Şir Nevayî ile iftihar etmeyen bir kimse var mıdır?  Ama siz onu  (Nevayî’yi) unuttunuz. Sizin milli edebiyata yaklaşımınız böyle mi? Özbek edebiyat tarihinin en büyük şahsiyeti Herat’ta büyümüştür. En önemli bahislerimizden diğer bir konu ise milli edebiyatımızın adaletidir” dedi.

Söz konusu konferansta istenmeden Emir Timûr-i Guregânî,  tarif edilmeyen bir lakapla anılmıştır.  Bundan dolayı pek çok meşhur siyasetçilerin ve maruf hamilerin gönülleri incinmiştir.  Cumhurbaşkanımız bu konuda üzüntülüdür.

Siyasetçilerimizden halkı tahrik edecek yazılar neşretmemelerini, kendilerinin küçük siyasi hedefleri ve seçim hedefleri için insanları kine ve düşmanlığa sürüklememelerini istiyoruz.”

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!