Dede Korkut’un Şehrini Biliyor Muydunuz?

Kasım 19, 2017 0 Yorum Şehirler , Türkistan 1738 Görüntülenme
Dede Korkut’un Şehrini Biliyor Muydunuz?

Dede Korkut, Oğuzların Bayat boyundan olup Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’in yaşadığı zamana yakın bir dönemde yaşayan ilk  müslüman Türklerdendir. Oğuz Türklerinin eski destanlarında yüceltilip kutsallaştırılmış, bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan yarı-efsanevi bir bilgedir. Türkler’in destanlarından olan Dede Korkut kitabındaki hikayelerin anlatıcısı ozandır.

“Korkut Ata” Şehri

Oğuzlara İslam’ı ilk öğreten Dede Korkut’un, Sirderya havzasında yaşayan Kırgız, Kazak, Karakalpak ve Türkmenler tarafından ziyaret edilen ve Korkut Ata’nın kabri olarak bilinen bir mezar vardır. Bu mezar, Kalinski ile Kızılorda arasında Sirderya nehrinin Aral Gölü sahilde bulunmaktadır.

Halk arasında Kızılorda bölgesinin ikinci manevi adı da “Korkut Ata” dır. 1963 yılında Dede Korkut’un mezarının bulunduğu yer kayarak suya akmıştır. Bunu Müslümanlar, özellikle yaşlılar ahir zamanın alametlerinin birisi olarak bilmişlerdir.

Günümüzde Dede Korkut’un gömüldüğü yerde yani Sırderya kıyısında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yaptırdığı  Korkut Ata mozolesi mevcuttur. Yerli ve yabancı turistlerin Kızılorda şehrine gelmenin en önemli sebebi Dede Korkut’tur. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Dede Korkut memleketi gün geçtikçe gelişmekte olan şehirlenden biridir.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!