Değerli Müşterilerimiz Pasaport Bilgileriniz Çalınmıştır…

Şubat 4, 2018 0 Yorum Analizler 1948 Görüntülenme

Degerli Musterimiz, Numara tasima talebiniz onaylanmıştır. Hattınızın taşıma işlemi **/**/**** tarihinde **:** saatinde gerçekleşecektir. Sim kartınızı belirtilen gün ve saatte telefonunuza takarak **** numarayı arayınız.”

Eğer bu mesajı aldıysanız uzun, yorucu ve masraflı bir döneme giriş yaptığınızı ilk başta anlamazsınız. Operatörü arar durumu aktarırsınız. Operatör sizi sakinleştirir, sizin haberiniz ve isteğiniz olmadan böyle bir şeyin yapılması asla mümkün olmadığını ve yasa dışı olduğunu size söyler, siz de inanırsınız ve görüşmeyi sonlandırırsınız.

Ertesi gün acayip bir sessizliğe şaşırırsınız. Eğer acil yapmanız gereken telefon görüşmesi yoksa o gün hattınızın kapandığını hemen anlamazsınız. Hattınızın çalışmadığını anlayınca o mesajı hatırlarsınız ve hemen operatörünüze koşar durumu anlatırsınız. Fakat iş işten geçmiştir!

Mekik Dokuma Başlıyor

Operatör ofisleri arasında git geller başlıyor. Uzun uzadıya yapılan görüşmeler sonrasında Operatör Müşteri Hizmetleri’ne şikayetinizi iletmeniz için yönlendirirler. Eğer siz yabancı bir ülkenin vatandaşı iseniz, dil sıkıntısı varsa, bulunduğunuz ülkenin hukuki süreçleri ile ilgili bilginiz yoksa, bu süreç çok yıpratıcı olacağı için uğraşmadan yeni hat almak en doğru çözüm olacağını düşünebilirsiniz. En fazla bir kaç yüz TL masrafınız olur.

Asıl Tehkile!

Fakat asıl tehlike burada başlıyor. Sizin pasaportunuza kayıtlı bir telefon hattı başka birisi tarafından her türlü amaç için kullanılabilir. Ayrıca sizin bilgileriniz başka bir taraf ile paylaşılmış veya çalınmış olabilir, dolayısıyla bilgi güvenliğinde bir açık var ve operatörlerin bilgi sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

BTK’dan Destek Bekleniyor

Bunun için de bir denetleyici kurumun yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) ve Kişisel Verileri Koruma Kurumunun (KVKK) harekete geçmesi beklenir. Fakat son zamanlarda bu duruma düşen ve haklarının ihlal edildiğini bilen, fakat çaresiz kalan insanlara daha sık rastlanmaktadır.

Mağduriyetler Çok Fazla

Bu duruma düşen ve mağdur olan bazı uluslararası öğrencilerin sözlerini sizlere aktarmak istiyoruz:

K.K. (Kazakistan): ‘Telefonuma mesaj geldi, hattımın aktarıldığına dair ve bu durum 5 kere tekrarlandı, her defasında gidip numaramı geri aldım. Fakat sonunda benim bazı bilgilerimi sistemden tamamen değiştirmişler, hat başka birine satılmış, şu anda tanımadığım başka bir şahıs tarafından benim eski hat numaram kullanılmaktadır. 200 TL gibi masrafım oldu. Sonunda gidip başka numara aldım. Ben Kartal Adliyesi’ne başvurdum ve şikayette bulundum. Yaklaşık altı ay geçti bu olaydan sonra, bir ay önce karakola ifade vermek için çağırdılar. Sonuçları bekliyoruz.’.

H.M. (Arnavutluk): ‘Numaramın izinsiz başka hatta aktarılmasının ardından, Kartal Adliyesi’ne gidip, savcılığa dilekçe verdim. Sonra ev adresime mahkeme davetiyesi geldi. Hattımı geri almıştım. İlk duruşmada karşı taraf gelmemişti, ben şikayetimi sürdürmüştüm. İkinci oturum olmuştu, ona karşı taraf katıldı. Daha önce suç işlememiş olmasından dolayı para cezası vermişlerdi. Dava 6-7 ay sürdü. Maddi ve manevi tazminat almak için itiraz süreci başlatmak gerekirdi, ama uğraşmak istemedim. Benim davamda numarayı transfer eden ve firma yetkilisi olan şahıs cezalandırıldı.’.

A.U. (Kazakistan): ‘Eylül 2017 tarihinde iznimi almadan hattımı “X”ten “Y”ye çevirdiler. Daha önce aldığım 35 TL’lik paketimin yandığı yanı sıra, aynı numarayı “X” üzerinden kullanabilmem için ekstra 22 TL ödemek zorundaydım. Sonucunda “X” üzerinden de aynı numarayı kullanmam da mümkün gözükmüyor. Soyadımı hatalı yazmışlar. Artık bu numarayı bırak diyorlar, yeni numarayı al diyorlar 70 TL’lik bir masraf ve artı paket ücreti. İki telefon şirketi birbirlerini suçluyorlar. “X” ofisinde ‘senin pasaport bilgilerini “Y” paylaştı’ diyorlar, “Y” ofisinde “X” illegal şekilde senin pasaport bilgilerini almış’ diyorlar !?’.

B.B.(Kırgızistan): ‘Benim numaram “X” operatöründen “Y”ye benim haberim olmadan ve isteğim dışında aktarılmış. X ofisine gittim, hat hâlâ benim adıma katıylı gözüküyordu. Ben hattımı geri almaya çalışırken başkasının tarafından hattımın kullanıldığını öğrendim. Sonra yeni sim kart çıkartarak hattımı tekrardan X operatörüne aktardım.’.

L.E.(Rusya): ‘Yaklaşık bir aydır uğraşıyorum. Hattımı izinsiz “X”e aktarmışlar. Bu şirketlerin ofislerine gittim, sahte pasaport fotokopisi ile başka operatöre aktarıldığını öğrendim. Savcılığa başvurarak şikayette bulunacağım.’.

M.K. (Sudan): ‘Numaramı “Y” operatöründen “X” operatöre izinsiz transfer etmişler. Tüketici hakları birimine gidip şikayet ettim. Şimdi sonuç bekliyorum. Haklarınızı arayın. Sadece “Y” operatöründe değil, aynı zamanda “Z” operatöründe de bunlar oldu, birçok uluslararası misafir öğrencilerin başına aynı şeyler geldi.’.

M.A. (Kırgızistan): ‘İki kere “Y”den “Z”ye benim isteğim ve bilgim dışında hattım aktarıldı. İlk defasında gidip uğraştım ve numarayı geri aldım. İkinci kere hattım kapandığı zaman benim adıma kayıtlı olan bu hat Şanlıurfa’da satıldığını ve tanımadığım bir şahıs tarafından kullanıldığını öğrendim. Savcılığa başvurdum, şikayette bulundum, aradan bir yıl geçti, fakat şu ana kadar tatmin edici bir gelişme olduğunu söylemek zor. Maddi ve manevi tazminat istiyorum.’.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!