Değişen Dünya ve Haberleşme

Ocak 21, 2018 0 Yorum Analizler , Bölgeler , Dünya 1248 Görüntülenme

Haberleşmek insanoğlunun temel ihtiyaçlardan biridir. Yüz yüze iletişimde bir araca gerek duyulmasa da kitle iletişimde araçlar olmazsa olmazdır. İlkel döneminde ateş yakarak kitle iletişim sağlanırken günümüzde internet, televizyon, radyo ve gazetelerle bu işlevi yerine getirilmektedir.

Optik teknoloji, elektrikli telgrafın kullanılması, enformasyon iletiminde zamana ve mekâna olan bağımlılığı ortadan kaldırmıştır. Telgraf hatları üzerinden sağlanan ağların kıtalararası yayılması, okyanusun altına döşenen kablolar aracılığıyla mümkün olabilmiştir. Bilgisayar ve “Dijitalleşme” ya da “sayısallaşma” aslından ilk çağdan bu yana insanlık tarihinin en büyük gelişmelerden biridir.

Dijital ortamın icadına kadar insanoğlu hep somut madde üzerinde yazmış ve çizmiştir. Dijital ortamın gelişmesiyle beraber bilgi ve enformasyon soyut bir ortama taşınmaya başlamıştır. 0 ve 1 ile her türlü yazı, ses ve görüntünün ekranlara taşıması mümkün olmuştur. Kişisel bilgisayarların 1970’li yıllarda ortaya çıkışı ve mikroişlemcilerin kullanılması iletişim anlayışını kökten bir değişime götürmüştür.

İletişim Alanında Günümüzde Kullanılan Yenilikler

Günümüzde artırılmış gerçeklik (augmented reality) uygulamaları olarak adlandırılan kavram “sanal gerçeklik” ile bağlantılıdır. Artırılmış gerçeklikte, bir kullanıcı çevresini kuşatan dünyayı belirli bir yerde eş zamanlı olarak işaretler ve sesler aracılığıyla kullanıcının coğrafi olarak bulunduğu yerin 3 boyutlu olarak görmelerine imkân tanınmaktadır.

Yakın Zaman İçerisinde Kullanması Beklenen Yeni Uygulamaları

Yakın zamanda iletişim alanında kullanılması beklenen uygulamalar arasında birkaç tane aşağıdadır.

Etkileşimli yapı,

Coğrafi etiketlenmiş (geo-tagged) grafikler,

Yerleşik coğrafi eşzamanlı fotoğraflar, metin ve videoların web sitesine ulaşmasını sağlayan QR kodların kullanımı,

Konum temelli sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla sosyal medya kullanımı, ve

Sosyal medya yoluyla haber üretimi için olası haber kaynaklarının belirlenmesinde uygun konum bilgilerinden yararlanılması.

Yapay zekâ, gazetecilik alanında ilerdeki zamanda kullanması beklenen uygulamalardan biridir.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!