Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Doğal Parkları

Ocak 31, 2018 0 Yorum Afrika , Analizler 1401 Görüntülenme

Demokratik Kongo Cumhuriyeti  doğal güzelliklerİ bakımından Afrika’nın, hatta dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. 2.345.410 km2 yüzölçümü ile alan olarak Afrika’da ikinci büyük ülkedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyetin’de önemli sektörlerinden birisi de turizm. Kongo, çeşitli turizm potansiyellerine sahip. Bütün bölgelerde ve illerde yaban hayatı, doğal bitki örtüsü ziyeretçiler için cazip yerlerdir. Bu yüzden ülkenin ekonomik gelirinin çoğu turizm sektöründen gelmektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti sekiz doğal parka sahiptir. Bu parklar çeşitli hayvan türü barındırmaktadır. Bunlar;

Virunga Parkı

Ülkenin doğusunda yer almaktadır. 1925 yılından kurulmuş ve 1979 yılında biyolojik çeşitliliğinden dolayı UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Virunga parkında maymun, aslan, Afrika fili, okapi gibi hayvanları yaşamaktadır.

Garamba Parkı

Park, 5000 km2 alana sahip 1928’da kuruldu. Parkta en çok dikkat çeken hayvan da beyaz gerdedan. Bunun dışından fil, zürefa ve bufalo gibi hayvanlar da yaşamaktadır. 1980 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Kahuzi-biega Parkı

Üç ili kapsayan (Güney Kivu, Kuzey Kivu ve Maniema) ve Kivu gölünün batısında yer alan bir parktir. 1970 yılında  kurulması ile birlikte günümüzde dağ gorillerin son nesilleri burada yaşar. 1980 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Kundelungu Parkı

1970’te kurulmuş ve ülkenin kuzeydoğusunda yar almaktadır. Zebra, aslan, mavi maymun hayvanlar yaşamaktadır.

Maiko Parkı

Ülkenin üç önemli hayvanını barındırmaktadır. Bunlar ise goril, okapi ve Kongo tavus kuşudur.

Mangroves Parkı

768 km2 alanı ile 1992 yılında kurulmuş. Mangroves parkı ülkenin batısında yer alır. Maymun, timsah, yılan vb hayvan türleri barındırmaktadır.

Salonga Parkı

Ülkenin en büyük parkı ve dünyada Kanada’nın Wood Buffalo parkından sonra ikinci sırada yer alır. 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Upemba Parkı

1730 km2 uzunluğu ile Upemba parkı Katanga ilinde yer almktadır. Park, Kongo’da zebraların görülebileceği tek yeridir.

Bir gün Türkiye’de beraber eğitim aldığım, birlikte gazetecilik yaptığım arkadaşlarımı ülkemdeki Parkları gezdirmek dileğiyle …

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!