Dünden Bugüne Yemen

Aralık 6, 2017 0 Yorum Analizler 967 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesi ile birlikte gözler yine Yemen’e çevrildi.

Yılanların Başları Üzerinde Dans Eden Lider

 Yemen’i 33 yıl yöneten Ali Abdullah Salih, 4 Aralık’ta başkent Sana’dan memleketi Sanhan’a giderken Husiler tarafından öldürüldü.

Ali Abdullah Salih, 1978-2012 yılları arasında yaklaşık 33 yıl boyunca önce Kuzey Yemen’in, 1990’daki Kuzey ve Güney Yemen’in birleşmesinden sonrada Birleşik Yemen’in Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Kendi tabiri ile yılanların başları üzerine dans ederek iktidarda kalmayı başarmıştı.

1999 yılında yapılan Yemen’de ilk doğrudan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi olan Salih, daha sonraki dönemlerde de iktidarda kalmayı başardı. Arap Baharı’nın başlamasından sonra 2011’de kendisine düzenlenen suikast sonrası ağır yaralandı ve hükümetten çekildi. Ancak siyaseti bırakmadı ve partisi Genel Halk Kongresinin başkanlığına devam etti.

401 Yıllık Osmanlı Hâkimiyeti

 Osmanlı Devleti döneminde Yemen, Yavuz Sultan Selim döneminden başlayarak, 1517 yılından itibaren kademeli olarak fethedilmiş idi. Mondros Ateşkes Antlaşması (1918) ile son Osmanlı askerlerinin de çekildiği Yemen, 401 yıl boyunca Osmanlı vilayetlerinden biriydi.

Kuzey Yemen ve Güney Yemen

Osmanlı Devleti’nin çekilmesinden sonra Kuzey Yemen bağımsız oldu, İngiliz Mandasında olan Güney Yemen ise 1967’de bağımsızlığını ilan etti.

1960’ların ortasından itibaren ülkenin kuzeyi ve güneyi bölünmüş bir şekilde birbirinden farklı siyasi ideolojiler tarafından yönetilmeye başlandı.

Bugünün Yemen Cumhuriyeti, 1990 yılında aşiretler tarafından yönetilen kuzey ile Marksist düşünceye yakın güneyin birleşmesiyle oluşmuştur.

 Shaker Muafa

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!