“Dünya Cengiz Aytmatov’u okuyor”

Aralık 29, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 313 Görüntülenme
“Dünya Cengiz Aytmatov’u okuyor”

Türk Dünyasının dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov doğumunun 90.yılı ve vefatının 10.yıl dönümünde tüm dünyada çeşitli programlarla anılıyor. 

İstanbul Üniversitesi Süleymaniye Kürsüsünde “Dünya Cengiz Aytmatov’u okuyor” adlı anma programıyla gerçekleşti.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyatı Fakültesi ve Kırgızistan Gençlik Keneşi ile birlikte “Aytmatov’u Dünya okuyor” adlı anma programı gerçekleşti. Programa pek çok sayıda akademisyen ve Kırgız öğrenciler başta olmak üzere tüm Türk dünyası öğrencileri katıldı.

Anma programı Ercies Üniversitesinde İletişim Fakültesi öğrencisi Erbolot Kasymov tarafından hazırlanan “Dünya Aytmatovu okuyor” adlı kısa filminin gösterisiyle başladı.

Programın  açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Muzaffer Ürekli Cengiz Aytmatov ile nasıl tanıştığını ve Kırgızistan’daki Manas Üniversitesinin kuruluşuna Aytmatov’un katkı ve desteğinden bahsetti.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik Kollarının katılımıyla gerçekleşen anma programına Cengiz Aytmatov’un  Selvi Boylum Al Yazmalım eseri üzerine yapılan filmin yönetmeni Kerez Zarlıkova da katıldı.

Kerez Zarlıkova: “Tüm Türk Dünyasının Çoban yıldızı hepimizin gururu, Cengiz Aytmatov’u İstanbul’da ve Türkiye’nin en eski üniversitesinde andığınız için teşekkürlerimi iletirim” dedi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!