Dünya insan hakları günü

Aralık 11, 2019 0 Yorum Dünya 140 Görüntülenme
Dünya insan hakları günü

Dünya insanlığının çoğunluğu yılda bir gün, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde duyarlılaşır ve genellikle siyah tenli, hasta ve zayıf görünümlü bir çocuğun resmini bir iki sloganla paylaşarak insanlık adına kutsal bir görevi tamamlamış hisseder ve günü kapatır.

Türk kimliğine, Türk diline sahip oldukları için soykırıma uğrayan Doğu Türkistan Türkleri içinse durum daha da acıdır.  Bırakın dünya sivil toplum örgütlerini, Türk Dünyası olarak Çin’i sert ve kararlı bir biçimde kınayan tek bir Türk Cumhuriyeti bile yok. Tersine ‘‘Çin’in terörizmle olan savaşında Çin’in yanındayız.’’ gibi talihsiz cümleler duyar olduk Türk dünyası liderlerinden…

Yeryüzünün en değerli varlığı insan olmasına karşın, günümüz emperyalist düzeninde para, madde ve çıkar ön planda olduğu için insan hakları pek de umursanmıyor. Örneğin Türk nüfusun yoğun yaşadığı coğrafyalardan olan Güney Türkistan (Afganistan) Türkleri emperyalist güçlerin kıskacında kalmış durumda. Üzerlerine çeşitli terör örgütleri musallat edilmiş. Açlık, sefalet ve cehalet Güney Türkistanlı Türk’ün kaderi olmuş. Taliban terör örgütüyle savaşan Güney Türkistan Türkleri, Afganistan ordusu tarafından acımasızca öldürülüyor. Güney Türkistanlı Türk kadınlarının onurları ayaklar altına alınıyor. Evleri yakılıp yıkılan, soğuk kış gününde çadırlarda yaşama tutunmaya çalışan Güney Türkistan Türkleri ikinci vatan bildikleri Türkiye’ye acı acı sesleniyorlar ancak biz kulaklarımızı tıkamış, gözlerimizi yummuş, dilimizi yutmuş bir vaziyette tepkisiz ve ruhsuzuz!

İran işgalindeki Güney Azerbaycan’da 40 milyon kadar Türk esaret altında. Dillerini özgürce konuşamıyorlar. Türk gibi yaşamak yasak. Pek çok ülkenin nüfusundan fazla olan 40 milyon gibi ciddi bir topluluğun kimlik hakları ihlal ediliyor.

Karabağ Ermenilerin, Kırım Rusların elinde. Ermeniler Rusların desteğini alarak Azerbaycan topraklarını taciz etmeyi sürdürüyor. Kırım konusunda Türkiye’nin temaslarda bulunması, özel bir çaba sarf etmesi gerekirken beklentiler hep düşte kalıyor.

Suriye Türkmenleri, Irak Türkmenleri yalnızlığa itilmiş. Kıbrıs’ın güneyi yitirilmiş. Özerk diye bildiğimiz Tataristan, Başkurdistan gibi Türk elleri Rus kontrolünde. Altay, Tuva, Hakas, Saha, Çuvaş kim? Bilen yok!

İster Kerkük, ister Doğu Türkistan, ister Kırım ister Güney Türkistan olsun; Türk milleti olarak sınırları önce düşüncelerimizde aşmalıyız. Her koşulda birbirimizi desteklediğimiz gün birleştiğimiz gün olacaktır…

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü tutsak Türk yurtlarında yaşama savaşı veren soydaşlarıma armağan ediyorum.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!