Dünyada ilk defa doğalgazdan benzin üretildi

Temmuz 4, 2019 0 Yorum Türkistan 313 Görüntülenme
Dünyada ilk defa doğalgazdan benzin üretildi

Türkmenistan’ın Ahal vilayetine bağlı Ovadandepe kasabasında dünyanın  doğalgazdan benzin üreten en büyük tesisi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Japon yetkililerin katıldığı törenle hizmete alındı.

Tesisin açılış toplantısında, Guinness World Records şirketinin resmi vekili Şeyda Subaşi Gemici, bu tesisin doğalgazdan benzin üreten ilk tesis olduğunu ve bu alanda Guinness Rekorlar Kitabına girdiğini kaydetti. Gemici, bu rekor ile Türkmenistan Hükümetini tebrik ederek, ilgili sertifikayı takdim etti.  Ayrıca ABD Çevre Koruma Fonu tarafından “Çevre dostu” ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından da “yenilikçi teknoloji” sertifikalarıyla ödüllendirildi.

Toplam yatırım bedeli 1.7 milyar dolar olan proje, Japon Kawasaki Heavy Industries Ltd’le Türk Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri konsorsiyumu tarafından inşa edilidi. Bu projenin finanse edilmesine Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) da katıldı. Tesis yılda 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgazı yeniden işleyerek, 600 bin ton ECO-93 benzin, 12 bin ton dizel ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretecek. ECO-93 benzin markası kullanıldığında, zararlı kükürt oksit emisyonlarını 50 kat, azot oksit – 5 kat, karbon oksit – 2 kat, hidrokarbonlar -% 20’ye kadar indirmek mümkün olacak. Bu sentetik benzin yeni bir yakıt türüdür ve çevre dostudur.

2014 senesinde temeli atılan proje, Danimarka firması Haldor Topsoe tarafından geliştirilen ve yüksek verimli katalizörlerle birlikte, minimum enerji tüketimi ve çevresel etkiye sahip yüksek kaliteli benzin üretilmesine olanak sağlayan TIGAS ™ teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji ilk defa Türkmenistan’da uygulanmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!