Dursun: “Sanat, bilinçli bir yaşamın ifadesidir”

Mayıs 31, 2019 0 Yorum Kültür , Röportajlar , Türkiye 587 Görüntülenme
Dursun: “Sanat, bilinçli bir yaşamın ifadesidir”

Çocukluk yıllarından itibaren el sanatlarıyla ilgilenen 52 yaşındaki Bursalı ahşap oyma sanatçısı Kani Dursun sanatı hayatın merkezine koyuyor. Sanatı bilinçli bir yaşamın ifadesi olarak gören Dursun sanata dair düşüncelerini ORHA ile paylaştı.

“Sanat, bir duyguyu yaşayan insanın, o duyguyu bilerek ve isteyerek başkalarına aktarma olayıdır” diyerek sözlerine başlayan Dursun, konuşmasına Bernard Shaw’dan bir örnek vererek devam ediyor. “Sanata gerçekten âşina insan, kendini yalnızca sanatkârın sesinde bulur”.

“Sanat, insanı kişisel yaşam düzeyinden evrensel yaşam düzeyine taşır”

Sanatın maddî bir faydayı değil, insanlara haz vermeyi amaçlayan özel bir faaliyet olarak tanımlayan Dursun hazın insan ruhunu yüceltip, yükselttiğine inanıyor.

“Sanat, bizde en derin varlık bilinciyle en yüce duyguları ve en asil düşünceleri uyandıran, makul ve bilinçli bir yaşamın ifade edilmesidir. Sanat, insanı kişisel yaşam düzeyinden evrensel yaşam düzeyine taşır; insanın sadece aynı düşünce ve inançlara katılımını sağlayarak değil, aynı zamanda duygulardaki benzerlik yönüyle de bunu gerçekleştirebilir”.

Sanatı doğru bir biçimde tanımlamak için, öncelikle sanatı bir zevk aracı olarak düşünmekten vazgeçmek ve onu insan yaşamının gereklerinden biri olarak görmek zorunludur diyen Dursun, bu şekilde değerlendirdiğimizde, sanatı, insanın insanla arasındaki iletişim araçlarından biri olarak görmekte sıkıntı çekilmeyeceğini düşünüyor.

Sanat sizin için nedir sorusuna ise şu yanıtı veriyor. “Sanat benim için yaşadığım boyunca ve ölümümden sonra kalan kalıcı bir eser bırakmaktır”.

Sanatı hobi amaçlı yaptığını bildiren Dursun, ahşap oyma sırasında ufak tefek yaralanmalar geçirdiğini ancak ciddi bir durum olmadığı bilgisini bizlerle paylaşıyor.

Kuka tespihini torna kullanmadan bıçak ve zımpara ile yapmayı hayatının en sıra dışı işi olarak gören Dursun, yaptığınız sanatı bir cümle ile anlatmanız gerekirse bu ne olurdu sorusun ise şu yanıtı veriyor: Sanat, ruhu dinlendiren, hayata bakış açısını olumlu yönde etkileyen bir daldır”.

 

Ruchie Amet

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!