Ege Üniversitesi’nde “Balkanlarda Türk Edebiyatları” Çalıştayı

Aralık 8, 2017 0 Yorum Balkanlar 904 Görüntülenme

1. Uluslararası Balkanlarda Türk Edebiyatları Çalıştayı, 4 Aralık’ta Ege Üniversitesinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi. Çalıştayda, Balkan Türklerine bilimsel araştırma ve incelemelerde Ege Üniversitesi’nin maddi manevi desteK vereceği bildirildi. 

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) Konferans Salonu’nda 1. Uluslararası Balkanlarda Türk Edebiyatları Çalıştayı, 4 Aralık 2017 tarihinde saat 10-12 arasında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Ekici, Bosna-Hersek Fahri Başkonsolosu A. Kemal Baysak ve Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu Başkanı Dr. Mevlüt Kaplan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, açılış konuşmasına ‘’ Balkanlar bizim gönül coğrafyamızın güzide köşelerinden biridir ’’ diyerek başladı. Konuşmasına ‘’ Biliyoruz ki yeryüzünün neresinde yaşıyorsak yaşayalım ortak geçmişimizi paylaştığımız tüm kardeşlerimizle aramızda güçlü gönül bağları vardır. İşte o yüzden İzmir’den Piriştina’ya, Bursa’dan Üsküp’e, İstanbul’dan Saraybosna’ya giden yollar tam kalbimizin ortasından geçmektedir ‘’ diyerek konuşmasına devam etti. Rektör Budak, Ege Üniversitesi olarak Balkanların ve Balkan Türklerinin bilimsel anlamda araştırma ve incelenmesi aşamasında kendilerini görevli hissettiklerini ve bu konuda rektörlük olarak ellerinden gelen her türlü maddi ve manevi desteği vereceklerini dile getirdi.

Çalıştaya Prof. Dr. Metin Ekici’nin, Fahri Başkonsolos A. Kemal Baysak ve KİBATEK Başkanı Dr. Mevlüt Kaplan’ın sözleriyle devam edildi. Çalıştay, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvar Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sıtkı Bahadır Tutu yönetiminde konservatuvar öğrencileri ve solist Araştırma Görevlisi Hande Devrim Küçükebe’nin ‘’Balkan Türküleri’’ müzik dinletisi ile son buldu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!