Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Azerbaycan istihbaratıyla çalışmış!

Kasım 24, 2020 0 Yorum Kafkasya 218 Görüntülenme
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Azerbaycan istihbaratıyla çalışmış!

Yurtdışında yaşayan Azerbaycan istihbaratının eski bir çalışanı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 2008 yılında Azerbaycan özel servis çalışanlarına tanıtıldığını öne sürdü. Kendisine daha sonra Ermenistan muhalefetinin lideri olması için çalışmalar yürütmesi, bunun için de her türlü finansal destek garantisi verildi.

Bugünkü Ermenistan muhalefetince Paşinyan’dan hem doğrudan hem de Ermenistan eski Milli Güvenlik Bakanı Karlos Petrosyan aracılığıyla temin edilen bilgilerin, “Kraç” takma adı altında gizli bir dosya tutulduğu iddia edildi.

1998 yılında Levon Ter-Petrosyan’ın Ermeni “Karabağ Zümresi” diye ifade edilen seçkin zümre tarafından görevden alınmasının ardından Karlos Petrosyan, Paşinyan ile ilişkilerini sürdürmeye devam ettiği ifade edilmekte. Nikol Paşinyan’ı İçişleri Bakanlığı ve ardından Ermenistan Ulusal Güvenlik Bakanlığı soruşturma dairesinde görev yaptığı dönemlerde de kullanan Karlos Petrosyan’ın elinde Paşinyan’ın aleyhinde Ermeni kolluk kuvvetleri tarafından resmi kayda alınmamış, fakat uzun süre onu içeri tıkmaya yetecek suçlayıcı delil ve dosyalar bulunduğu ifade edildi.

Petrosyan aracılığıyla, Azerbaycan özel servisleri Paşinyan’a ulaşsa da kaynağa göre o sırada Paşinyan konuya özel ilgi duymadı. 2008’de Nikol Paşinyan’ın ülkeden kaçması gerekiyordu ve Karlos Petrosyan saklanmasına yardım etmekle siyasi güç oluşturma projesini de tekrar güncellemiş oldu.

Azerbaycan tarafının temel koşulu, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’a dönüşü için gerekli şartları sağlamaktı, ardından Petrosyan ve Paşinyan Azerbaycan özel servisi ile temaslarını keseceklerdi.

Ermenistan’ın gerçek siyasal koşullarında Dağlık Karabağ’ın barışçıl yollarla geri dönüşünün imkânsız olduğu kanısına varan taraflar sonucu önceden tahmin edilebilir askeri bir macera arayışına girdi. Şu hususta Nikol Paşinyan’ın aldığı ilk kararlarından ünlü “Şahin” David Tonoyan’ı Savunma Bakanı görevine ataması hiç de tesadüf değil.

2018 yılında Nikol Paşinyan adına Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünden tavizler vermesi konusunda Ermenistan için pazarlık yapmaya çalışan Arsen Karatyan’ın girişiminin başarısız sonuçlanması da şaşırtıcı olmamalı. Şöyle ki, aynı pazarlık Paşinyan’ın yükümlülükleriyle çelişiyordu. Ancak Rusya özel servisleriyle bağlantılı Artur Vanetsyan’ı kasıtlı olarak Rusya karşıtı girişime bağlayan Paşinyan’dı ve Soros’a yakın çevrelerin Azerbaycan ile Ermenistan’ı uzlaştırma girişimi gibi tehlikeli bir eğilim hakkında onları bilgilendiriyordu.

Son gelişmeler Ermenistan’ın sadece Dağlık Karabağ’ı kaybetmesiyle kalmayıp, Paşinyan’ın hem “Karabağ Zümresi” ileri gelenlerinin “ana üssü”nden, hem de işgal altındaki topraklardan başarılı bir şekilde kurtulmasını sağlayacağı tahmin edilebilir. Yenilginin acısına rağmen Ermenistan toplumu, yolsuzlukla “başarılı mücadelesi” sebebiyle Paşinyan’a güvenmeye devam etmekte. Aynı zamanda mülteciye dönüşen ırkçı “Karabağ halkı” da artık başbakan için tehdit oluşturmuyor.

 

 

Yazar:

Elsever Zülfükarlı

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!