Gagauz Özerk Yeri 25 yaşında

Aralık 14, 2019 0 Yorum Kültür , Türkiye 440 Görüntülenme
Gagauz Özerk Yeri 25 yaşında

Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagauz Özerk Yeri, bu sene kuruluşunun 25. yıl dönümü kutluyor.

Gagauz Türklerinin kurduğu Gagauzlar Derneği, Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluş günü münasebetiyle kültür etkinlikleri 21 Aralık’ta başkent Ankara’da ve 22 Aralık’ta İstanbul’da düzenliyor.

Ünlü Gagauz sanatçısı Atanas Karaçoban’ın resim sergisinin yer alacağı etkinlikte, ses sanatçısı Piort Petkoviç ile “KADINCA” Halk Oyunlaru ve Türküleri Topluluğu’nun katılımıyla konser düzenlenecek.

Gagauzlar Derneği Başkanı İrina Yüsümbeli, Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluş günü ve düzenlenecek etkinliklere ilişkin ORHA’ya açıklamalarda bulundu.

Gagauz Özerk Yeri’nin Sovyetler Birliğinin dağılması ardından 23 Aralık 1994 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Yüsümbeli, “Bu tarih bizim için çok önemli. Özerkliğimizi kolay kolay kazanmadık. Kimliğimizi, kültürümüzü, dedelerimizden kalan adetlerimizi korumaya çalıştık.” dedi.

Türkiye’nin, Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluşunda önemli rol oynadığına işaret eden Yüsümbeli, Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, Gagauzları zor durumda bırakmadığını ve  Moldova hükümeti ile özerklik meselesini çözümünde yardımcı olduğunu söyledi.

Gagauz dilinin korunması gerektiğini vurgulayan Yüsümbeli, “Gagauz dilimiz, son günlerde unutuluyor. Halkımız, ana dilinde konuşma yerine başka dilleri seçiyor. Oysaki bir halkı halk yapan dil ve kültürdür” değerlendirmesinde bulundu.

Yüsümbeli, Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluş günü vesilesiyle her sene Türkiye’de etkinlikler düzenlediklerine dikkati çekerek, “Gagauz kültürünü Türkiye’de de yaşatmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle her sene olduğu gibi bu sene de etkinlikler düzenleyeceğiz. Gagauz ve Gagauz severleri Ankara ve İstanbul’da düzenleyeceğimiz etkinliklere davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!