Gagauz Özerk Yeri’nde “Oglan Masal Okuyer-2” kitabının tanıtımı yapıldı

Eylül 4, 2020 0 Yorum Uncategorized 240 Görüntülenme
Gagauz Özerk Yeri’nde “Oglan Masal Okuyer-2” kitabının tanıtımı yapıldı

Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri’nde Gagauzlar Derneği ve Aydınnık Derneğince hazırlanan “Oglan Masal Okuyer-2” kitabının tanıtımı yapıldı.

Başkent Komrat’ta gerçekleştirilen tanıtıma, Gagauzlar Derneği Genel Sekreteri Sergey Manastırlı, Gagauzlar Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Viktor Kopusçu, Aydınnık Derneği Başkanı Sergey Kopuşçu ve çok sayıda davetli katıldı.

Manastırlı, burada yaptığı konuşmada, kitabın ilk okul 2.sınıf öğrencilerine dağıtılacağı bilgisini paylaştı.

Gagauzlar Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Manastırlı, dernek olarak birçok proje gerçekleştirdiklerini ve tüm dünyada yaşayan Gagauzlara ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

Gagauzlar Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Viktor Kopusçu da “Oglan Masal Okuyer-2”nin boyama kitabı olduğunu belirtti.

Kitabın önemine işaret eden Kopusçu, “Bu kitabı, çocuklarda ana diline sevgiyi uyandırmak amacıyla çıkardık. Çocuklar, resimleri boyarken Gagauzca masalları okuyacak. Bu da Gagauz diline sevgiyi besleyecek.” dedi.

Aydınnık Derneği Başkanı Sergey Kopuşçu ise Gagauz dilinin korunması ve konuşulması gerektiğini belirterek, “Dilimizi kaybedersek, halk olarak kayboluruz. Ana dilinde konuşmazsak, kültürümüz ve adetlerimiz de yok olur. Yaşlılar ana dilini unutmaz, ama genç nesiller unutabilir. Çocukların Gagauz dilini bilmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Oglan Masal Okuyer-1” kitabı 5 sene önce Toplumsal Gelişim Derneği’nin (TOGED) de desteği ile basılmıştı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!