Gagauz Özerk Yeri’nde Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu açıldı

Ağustos 28, 2020 0 Yorum Uncategorized 275 Görüntülenme
Gagauz Özerk Yeri’nde Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu açıldı

Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta Türkiye’nin Başkonsolosluğu açıldı.

Açılış törenine, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Oleg Tulea, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ve birçok sayıda davet yetkilisi katıldı.

Çavuşoğlu: “Güçlü bir Gagauzya arzu ediyoruz”

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Moldova arasındaki ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkardıklarını belirtti.

Moldova’nın ekonomik kalkınmasına önem verdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Güçlü bir Moldova içinde güçlü ve müreffeh bir Gagauzya arzu ediyoruz.”

Çavuşoğlu, açılan başkonsolosluğun önemine işaret ederek, “Başkonsolosluğumuz, Moldova ve Gagauzya ile bağlarımızı daha da güçlendirecek. Başkonsolosluğumuz sadece burada yaşayan vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hizmet etmeyecek. Burası Moldovalıların evidir, Tüm Gagauz soydaşlarımızın evidir.” ifadelerini kullandı.

“ Türkiye ile ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmek istiyoruz”

Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Oleg Tulea da Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğunun Moldova’nın bağımsızlığının 29. yıl dönümünde açıldığına dikkati çekerek, “Gagauz Özerk Yeri iki ülke arasında bir dostluk köprüsü vazifesi görmektedir.” dedi.

İki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiklerini hatırlatan Tulea, Türkiye ile ekonomi alanındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini belirtti.

Bakan Tulea, Türkiye’ye yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede destek sağladığı dolayısıyla minnettar olduğunu dile getirdi.

 “Başkonsolosluğun açılışı, çok önemli bir adım”

Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ise başkonsolosluğun açılışının Moldova ve Gagauzya için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’ne kuruluşundan bu yana destek sağladığına dikkati çeken Vlah, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Gagauzya’da birçok proje gerçekleştiriyor. Türkiye’nin yardımıyla uşak bahçeleri, hastane, gençlik merkezi faaliyete geçti, kültür evi tamir edildi. Şimdi de futbol stadyumun inşası tamamlanıyor.”

İki ülke arasındaki temaslar

Bakan Çavuşoğlu, 26 Ağustos’ta Moldova’nın başkenti Kişinev’e ziyaretlerde bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine taşınması hususunda “Ortak Stratejik Planlama Grubu” toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı ardından, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Başbakan İon Chicu tarafından kabul edildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’de Moldova ve Gagauz Özerk Yeri’ni ziyaret etmişti.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon da geçen sene Türkiye’ye ziyaretlerde bulunmuştu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!