Gagauz Özerk Yeri’nin 25. yıldönümü başkent Ankara’da konserle kutlandı

Aralık 21, 2019 0 Yorum Kültür 132 Görüntülenme
Gagauz Özerk Yeri’nin 25. yıldönümü başkent Ankara’da konserle kutlandı

Gagauz Türklerinin kurduğu Gagauzlar Derneği’nce düzenlenen etkinliğe, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi, Belko Genel Müdürü Yusuf Ziya Yapar katıldı.

Gagauz Özerk Yeri Çeşmeköy Belediye Başkanı Sofya Jekova, Valkaneş Kaymakamı Vasilisa Veliksar, Gagauzlar Derneği Başkanı İrina Yüsümbeli, Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Abdullah Uluyurt’un katılım gösterdiği etkinlik çok ilgi gördü.

Moldova’nın Ankara Büyükelçisi İgor Bolboceanu burada yaptığı konuşmada, Gagauzları Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluş günüyle kutlayarak, “Bu, sadece Gagauzların değil, bütün Moldova’nın bayramıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolboceanu, eski Türküye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Gagauz Özerk Bölgesinin kuruluş meselesinin barışçıl yollarla çözümüne katkıda bulunduğu söyledi.

Moldova ile Türkiye arasında hiç bir zaman sorun yaşamadığına dikkati çeken Bolboceanu, “Moldova ve Türk halkları arasında her zaman güzel ilişkiler vardı. Bunun göstergesi olarak, dilimizde gündelik hayatta kullandığımız Türk kökenli kelimeler var.” diye konuştu.

İki ülke arasında kimlikli seyahatt sürecinin başladığını hatırlatan Bolboceanu, her gün Moldova’nın başkenti Kişinev’den İstanbul’a uçak seferlerinin yapıldığına dikkati çekti.

Gagauzlar Derneği Başkanı Yüsümbeli, burada yaptığı konuşmada, Gagauz Özerk Yeri’nin 23 Aralık 1994 tarihinde kurulduğunu hatırlatarak, “Balkanların Karadeniz kıyısına inci gibi dizilen Gagauzların gerdanında zümrüttür. Gagauz Yeri Balkanların ayrılmaz bir parçasıdır. Herkesin bir büyük sevdası vardır. Olmazsa olmaz. Bu sevdamızın da ancak yaşa ve yaşat ilkesi ile ve üretimle olabileceğini biliyoruz. Gagauzların da sevdası vardır. Gagauz Yeri Özerk Bölgesinin 25. Yılını kutladığımız gibi çocuklarımızın da daha iyi şartlarda 125. Yılını kutlamalarıdır.” dedi.

Yüsümbeli, Gagauzların, Türkiye Cumhuriyeti kurucusunu Mustafa Kemal Atatürk’ü ata olarak gördüklerine dikkati çekerek,
“Birinci Dünya Savaşı sonrasında Balkanlarda herkesin milletleşme sürecini tamamlama gayretine düştüğü, eski kimliklerin yenilendiği, yaşadığımız ülkelere göre Bulgar, Yunan, Romen olmamız istendiği günlerde Ankara’dan gözleri gözlerimiz gibi ateş olan Mustafa Kemal Atatürk ve onun Bükreş Büyükelçisi Hamdullah Suphi Tanrıöver’in gayreti ile Gagauzlar Gagauz kimliğini korumuşlardır.” şeklinde konuştu.

-“Gagauzların başkenti Balçık’tır”

Türkiye’nin, Gagauz Özerk Yeri’nin kuruluşunda önemli rol oynadığına işaret eden Yüsümbeli, Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, Moldova hükümeti ile özerklik meselesini çözümünde yardımcı olduğunu söyledi.

Yüsümbeli, Gagauzların bazı yerleri terk etmek zorunda kaldığına dikkati çekerek, “Bu yerler vatandır. Büyük Türk şairi Yahya Kemal Beyatlı “bir başkent eski de olsa başkenttir” demiş. O halde bizim için geçmişteki Uz devletimizin başkenti Balçık, Gagauzların başkentidir. Onlara buradan selam olsun.” dedi.

Etkinliğinin organizasyonda destek olan TİKA, Yenimahalle Belediye Başkanlığı, Belko Genel Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası’na teşekkür eden Yüsümbeli, “Ankara’da bir caddeye “Gagauz Yeri” olması talebimizi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur YAVAŞ’a ulaştırdık. Büyük düşünür, Gagauzcayı yaşatan insan Mihail ÇAKIR’ın ruhu ebedi rahat olacaktır.” yorumunda bulundu.

Ankara Gölbaşı Belediye Başkanlığı ile Gagauz Özerk Yeri’nin Çeşmeköy Belediye Başkanlığı kardeş olmaları konusunda anlaştıklarını belirten Yüsümbeli, Gagauz Yeri Kıpçak Belediyesi ile Yeni Mahalle Belediyesinin kardeş olmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Yüsümbeli, Türkiye’de yaşayan Gagauz Türkleri’nin kurduğu Gagauzlar Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Gagauzlar Derneği bir sivil toplum kuruluşu değildir. Mangal gibi yüreği olan yoldaşlarımız, gönüldaşlarımız tarafından kurulan ve yönetilen gönüllü kuruluştur. Önceliğimiz gözümüzün nuru Gagauz Yeri’nin çok yaşaması, toprağımızın varlığı, varlığımızın tatlı balı Gagauzcamızın kulaklarımızda ana sözü olmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

-“Balkanlarda yaşayan Türkler Türkçenin yaşatılması için mücadele veriyor”

Balkanlarda yaşayan Türklerin Türkçenin yaşatılması için mücadele ettiklerini vurgulayan Yüsümbeli, sözlerine şöyle devam etti:
“Yüreği bizimle olan bugün Türkçe Eğitim bayramını kutlayan Manastır ve Kosova vilayetinin güneyinde yaşayan kardeşlerimizin bayramı kutlu olsun. Dilimizi unutmayacağız. Haklı mücadelenin sonrasında kazanılan haktır. Bayramınız kutlu olsun”.

-“Gagauz dilini korumalıyız”

Çeşmeköy Belediye Başkanı Sofya Jekova da Gagauz Türklerinin göçebe bir hayat yaşadıklarını hatırlatarak, “Gagauzlar bugün de yaşadıkları yerlerde zor da olsa kendi adetlerini ve dillerini korumaya çalışıyor.” dedi.

Jekova, Gagauz Özerk Yeri’nin kurulmasının önemine işaret ederek, “Özerklik, Gagauzların bir halk olarak tanınmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Gagauz Türkçesinin korunması gerektiğini vurgulayan Jekova, “Gagauz dili bugün zor durumda bulunuyor. Ne yazık ki, ebeveynler, çocuklalar ana dil yerine Rusça konuşuyor ve böylelikle çocuklara Gagauz dilini unutturuyorlar. Gagauz dilini öğrenerek, konuşarak, Gagauzluğumuzu, Gagauz Yeri’mizi, adetlerimizi koruyabileceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ünlü Gagauz sanatçısı Atanas Karaçoban’ın resim sergisinin yer aldığı etkinliл, ses sanatçısı Piort Petkoviç ile “KADINCA” Halk Oyunlaru ve Türküleri Topluluğu’nun gösterisiyle devam etti.

Kutlamalar yarın da Gagauz Derneği başkanlığınca İstanbul’da devam edecek.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!