Gagauz ve Batı Trakya Türkleri Anadili Gününü kutladı

Şubat 22, 2019 0 Yorum Balkanlar 531 Görüntülenme
Gagauz ve Batı Trakya Türkleri Anadili Gününü kutladı

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB), 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla “Balkan Yazarlar Buluşması” ve “Anadil Türkçemizi Beraber Kutluyoruz” adlı etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında Moldova’nın Gagauz Özerk Bölgesi’nden gelen Gagauz Türkleri ile Batı  Trakya Türkleri bir araya geldi.

Yunanistan’ın Gümilcine kasabasında yapılan etkinliğe, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, GTGB Başkanı Necat Ahmet, Gagauz Derneği Başkanı Dr. İrina Yüsümbeli, Gagauz yazar ve şair Todur Zanet ve birçok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan GTGB Başkanı Ahmet, etkinlik amacının 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü’nü kutlamak olduğunu belirtti.

Programda Batı Trakya yazarlarını bir araya getirdiklerini vurgulayan Necat Ahmet, “Bir ilke imza atarak Gagauz Türklerini de bu etkinliğe dahil ettik. Uluslarararası Anadil Gününü Gagauz kardeşlerimizle birlikte kutlamaktan gurur duyuyorum” dedi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Türkçenin yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklarımıza Türkçe öğretmeliyiz. Bizler gibi azınlık olarak yaşayan insanların varlıklarını devam ettirebilmek için anadillerine çok ihtiyacı var. Çünkü insanların benliği ve kültürü ancak dille ifade edilebilir”, diye konuştu.

Dilin yok olması, bir ırk için büyük bir trajedi olduğunu belirten Müftü Şerif, “Dilini kaybeden insanların tarihten yok olması an meselesidir”, dedi.

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip olan Gagauz Derneği Başkanı İrina Yüsümbeli ise Gagauz Türklerinin tarih ve kültürüyle ilgili bilgiler aktardı. Yüsümbeli, Gagauz Derneği’nin kurulma amacının Gagauz Türkçesini ve kültürünü yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Gagauzların tarih ve kültürlerini yaşatmak için önemli çalışmalar yaptığını belirten şair Todur Zanet, “Moldova, Ukrayna, Bulgaristan’daki Gagauz köylerini ziyaret ederek, yaşlılardan türkü, şiir, masal, cümbüşler topluyoruz. Topladıklarımızı da kitap haline getiriyoruz. Böylelikle kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz”, diye konuştu.

Etkinlik, Gümülcine Türk gençleri ve Gagauz gençlerin türkü ve halk oyunlarıyla devam etti.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!