Gagauzların ilk cumhurbaşkanı Stepan Topal Ankara’da anıldı

Ekim 5, 2018 0 Yorum Balkanlar 775 Görüntülenme
Gagauzların ilk cumhurbaşkanı Stepan Topal Ankara’da anıldı

Toplumsal Gelişim Derneği’nin Ankara’da düzenlediği toplantıda Gagauz Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı rahmetli sayın Stepan Topal anıldı.

28 Eylül’de vefat eden Gagauz Cumhurbaşkanını anma toplantısında dernek üyeleri, Ankara’da ikamet eden Gagauzlar ve medya mensupları da katıldı.

Bu günlerde Ankara’da bulunan Gagauz Yeri Çadır kentinden iş adamı İlya Stoyanov da toplantıdaydı.

Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Abdullah Uluyurt’un teklifi üzerine toplantı merhum Cumhurbaşkanına saygı duruşundan başladı. Aydınnık derneği koordinatörü Viktor Kopuşçu,‘Stepan Topal ve Gagauzlar İçin Verdiği Mücadele’ isimli bir konuşma yaptı. Konuşmadan sonra toplantı kardeşlik atmosferinde sohbetle devam etti.

Stepan Topal Kimdir?

Stepan Topal (8 Ocak 1938 ‒ 28 Eylül 2018) Gagauz siyasetçi, Gagauz Cumhuriyeti’nin ilk ve tek cumhurbaşkanıdır. Komrat’ta çiftçi ailesinde dünyaya gelen S. Topal, okulu bitirdikten sonra Kişinev’de ticari kurslarını bitirip Komrat’ta çalışmaya başlamıştır. Mesleki okul mezunudur. 1980’li yılların sonunda kadar Komrat ilçe belediyesinde Karayollar dairesinde başkanlık yapmıştır. 1990 yılında Gagauz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Meclisi Başkanı, Aralık 1991’de ise Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Stepan Topal, alçakgönüllü ve aynı zamanda kalbine tüm dünyayı sığdıran bir lider olarak Gagauzların hayatta kalma mücadelesinin sembolü olmuştur. Türk dünyası kitabında Gagauzlar sayfasındaki başlık olan Stepan Topal’ı şükranla ve rahmetle anıyoruz.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!