Geleneksel Sporcular Antalya’da Buluştu

Şubat 20, 2018 0 Yorum Türkiye 1266 Görüntülenme

ANTALYA –  ‘Geleneksel Sporların İhyası Forumu başlıyor’ adlı forum 17-18 Şubat’ta Antalya’da gerçekleştirildi.  56 ülkeden 100’den fazla kuruluş ve 200 katılımcı ile geleneksel sporların dünü, bugünü ve yarınını değerlendirmek üzere farklı ülkelerden katılan temsilciler bir araya geldi.

Tören,  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) Başkanı Bilal Erdoğan’ın mas güreşi müsabakasıyla başladı.

Açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, DEK Başkanı Bilal Erdoğan, UNESCO Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Danışma Komitesi Başkanı Halil Ahmed Khan, Kazakistan Milletvekili ve Ulusal Sporlar Birliği Başkanı Bekbolat Tileuhan,  ITG Başkanı ve Hindistan Parlamentosu Milletvekili Umid Raj de katılanlar arasındaydı.

Formun birinci gününde  “Geleneksel Sporlar Popülerleşiyor ve Globalleşiyor” konulu panelle başladı. 56 ülkeden gelen temsilciler kendi tecrübe ve düşüncelerini paylaştılar. Program, “Aidiyet Duygusu, Kulüpleşme ve Geleneksel Sporlarda Kulüpleşmenin Zorlukları”  başlıklı oturumla devam etti.  Son oturum ise  “Nesiller ve Kültürler Arası Diyalogda Etnosporların Rolü” başlığı altında düzenlendi.

Forumun son oturumunda DEK Başkanı Bilal Erdoğan Etnosporun temel felsefesine değindi. Erdoğan: “Etnospor anlayışımızdaki temel felsefe toplumun renklerine saygı duymayı gerektiriyor. DEK olarak böyle bir anlayışın yerleşmesini hedefliyoruz”  dedi.

18 Şubat Formun ikinci günü ise her ülkeden gelen katılımcıların hazırladıkları konuşmalarla başladı. Bilal Erdoğan konuşmasında “Geleneksel Sporlar yere düşen rakibine yumruk atmak değil, elinden tutup kaldırmaktır. Dört kıtadaki geleneksel sporları bir araya getirerek endüstriyel sporlara karşı mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Geleneksel Sporların İhyası Forumu 2. Gününde  ‘Yerel Yönetimler ve Geleneksel Sporlar’ konulu panel ile başladı.  Panelin açılış konuşmasını UNESCO Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Danışma Komitesi Başkanı Halil Ahmed Khan yaptı. Khan:  ‘Komitemizin amacı geleneksel ve kültürel çeşitliliği teşvik etmek, barışa ve uluslararası anlayışa destek vermek. Bu noktada ülkeler arası işbirliğini arttırmalıyız” dedi. Khan bu açıdan Formun büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Hemen ardından Kazakistan Milletvekili ve Ulusal Sporlar Birliği Başkanı Bekbolat Tileuhan:  “Gururla şunu söyleyebiliriz, bizim zengin kültürümüz vardır. Bizim köklerimize inmemiz gerekmektedir” diyerek hatırlatmalarda bulundu.

Farklı coğrafyalardan 200 katılımcının iştirak ettiği EtnoForum’un kapanış panelinde Büyük Japonya Atlı Okçuluğu Derneği Başkanı Komo Okuyama, ‘Yabusame’ adlı atlı okçuluğu video sunumu eşliğinde tanıttı.

Bilal Erdoğan’a beklenmeyen hediye

Fillipin Geleneksel Sporlar Federasyon Başkanı Phon Palmera’nın  11 yaşındaki kızı Cherdhee Millen S. Palmera’dan Türkiye ve Fillipin bayrağı üzerine yağlı boyayla  yapılan  DEK Başkanı  Bilal Erdoğan’ın resmi her kesi hayran bıraktı. Bilal Erdoğan için hiç beklenmeyen en güzel hediye olduğunu ifade etti.

“Geleneksel Sporların İhyası Forumu”unun kapanış töreninde Bilal Erdoğan, 56 ülkeden gelen Etno Forum katılımcılarına hediyelerini takdim etti.  Kapanış töreni Farklı diller, farklı kültürler, geleneksel sporların gösterimiyle son buldu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!