“Türkiye’de Eğitim Görmek Hedefimdi”

Aralık 8, 2017 0 Yorum Kafkasya , Röportajlar 1230 Görüntülenme

Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünyaya kimse kalmaz… Yunus Emre

Orhaajans olarak yeni bir medya projesine imza atıyoruz. Projemizin ismi “Gelin tanış olalım”. Proje kapsamında uluslararası öğrencilerle röportajlar yapmak niyetindeyiz. Maksat Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrencileri tanımak, okuyucularımıza tanıtmak, onların gözünden Türkiye değerlendirmesi yapmak ve önümüzdeki dönemde Türkiye’de eğitim hayatına devam etmek isteyen arkadaşlarımıza bir nevi ilk bilgi aktarmaktır.

Bu bağlamda söyleşimizi ilk olarak Ağdaş’tan Tehran Abdurrahimov’la yaptık.

Kamal İlhamoğlu: Tehran Bey ilk önce sizi tanısın okuyucularımız.

Tehran Abdurrahimov: Ben Tehran Abdurrahimov 1988 yılında Azerbaycan’ın Ağdaş şehrine bağlı bir köyde doğdum. İlk, orta, lise eğitimimi doğduğum köyde tamamladım. Daha sonra lisans eğitimi için başkent Bakü’ye geldim. Bakü’de “Azerbaycan Medeniyet ve İncesenet” üniversitesinde “Kültür Yönetimi” bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra askerliğimi tamamladım. Askerlik sonrası Bakü’de farklı şirketlerde insan kaynakları alanında çalıştım. 2014 senesinde “Türkiye Bursları”nı kazanarak işletme yani “Yönetim ve Organizasyon” alanında yüksek lisans yapmak için İzmir’e Ege Üniversitesine geldim. Yüksek Lisansımı tamamladıktan sonra yine Türkiye burslarıyla Ege Üniversitesinde kendi alanımda doktora yapmaya başladım.

Kamal İlhamoğlu: Nasıl oldu da Türkiye’ye gelme kararı verdin? Gelmeden önce çalıştığını söylüyorsun iş yerini bırakıp gelme kararı verme sebebini bizlere açıklayabilir misiniz?

Tehran Abdurrahimov: Eğitim aldığım alanda kendimi daha iyi geliştirmek maksadıyla yurtdışında yüksek lisans yapmak gibi bir niyetim vardı. Ama benim durumumu özel kılan nedenlerden biri de nişanlımın Türkiye’de yüksek lisans yapması oldu. O da benim Türkiye’ye gelmemi istiyordu. Hem  biz bu vesileyle evlenmiş olacaktık hem de  hayalimdeki yüksek lisansı yapmış olacaktım.

 Kamal İlhamoğlu: Yani nişanlın Türkiye’de olmasaydı Türkiye’ye gelmeyecektin. Öyle mi?

Tehran Abdurrahimov: Aslında öyle söylemek tam olarak doğru olmaz. Ben Türkiye’nin eğitim kalitesini, durumunu bildiğim için yüksek lisans hedeflediğim ülkeler arasında Türkiye’de vardı. Nişanlımın burada olması ve onun vasıtasıyla  “Türkiye Bursları” hakkında bilgi sahibi olmam Türkiye’ye gelme sürecimi hızlandırmış oldu.

Kamal İlhamoğlu: Türkiye’ye geldiğin için hiç pişman oldun mu?

Tehran Abdurrahimov: Kesinlikle pişman değilim. Bunu ister kendi evimizde konuşurken isterse de arkadaş ortamlarında her zaman ifade ediyorum. Türkiye biz Azerbaycan vatandaşları için ikinci ana vatan konumunda. Belki başka bir ülkede eğitim almış olsaydım bir az da olsa sıkıntılardan dolayı acaba gelmeseydim mi gibi düşüncelere kapılabilirdim ama söylediğim gibi ister uyum bakımından isterse de eğitim bakımından kesinlikle geldiğime zerre kadar pişman değilim. Ben buradaki eğitimimi 2 kısma ayırıyorum. İlk olarak üniversitede gördüğüm resmi eğitim ki hocalarımın yol göstermesi ve bizimle paylaştığı bilgilerle birçok alanda gelişmeme sebep oldu. İkinci ise farklı memleketlerden gelen arkadaşlarla kendi aramızda ve üniversiteden olmayan hocaların önderliğinde oluşturduğumuz kitap okuma gruplarından ve aramızdaki beyin fırtınalarından çok faydalandığımı düşünmekteyim.

Kamal İlhamoğlu: Genellikle uluslararası öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar nelerdir?

Tehran Abdurrahimov: Bir yerde iş varsa orda sorunun da olması göz ardı edilemez. Yeni gelen öğrenciler ister oturma izni almak konusunda, ister yurt konusunda ve ya üniversiteye kayıt yaptırırken bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Çünkü hiç bilmediğiniz bir ülke bilmediğiniz bir dil ve kültür (Azerbaycan Türklerini istisna ediyorum) ve üstelik ülkenizden gelirken eksik evrak da getirmişseniz bazı sorunlar yaşamanız kaçınılmazdır. Tüm bunlara rağmen Türk toplumunun Türk insanın yardımseverliği ve bir de Türkiye burslarıyla gelmişseniz onların desteği sayesinde çok kısa bir sürede bu sorunların çözüldüğünün şahidi oluyorsunuz. Sorunlar olabilir veya olmayabilir ama olduğu taktirde de  mutlaka bir çözüm yolu bulunuyor. Buralara gelmek isteyen arkadaşlar bunu kesinlikle bilsinler.

Kamal İlhamoğlu: Tehran Bey 10 yıl sonra hangi konumda olmasını hedefliyorsun?

Tehran Abdurrahimov: Kendimce belirlediğim hedeflerim var. Hedeflerim arasında vatanına, milletine, dinine layıkınca hizmet eden akademisyen olmak var. İnsan inşasının temel mesele olduğunu düşünüyorum. Akademisyenlik hayatımda aldığım eğitimin hakkını vererek çalışmak istiyorum.

Kamal İlhamoğlu: Türkiye Bursları hakkında ne düşünüyorsun?

Tehran Abdurrahimov: İki defa Türkiye Burslarından yararlanma fırsatı elde ettiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Dünyada Türkiye Burslarının fırsatını sunan burs programı bulmak o kadar da kolay değil. Türkiye adına yapılan bu çalışmalar sayesinde Türkiye eğitim üssü olma yolunda bir hayli mesafe kat etti. Dünyanın her köşesinde Türkiye dostları, Türkiye’nin gönül elçileri yetiştirdi. Genel olarak bu projeyi yeterince başarılı buluyorum. Türkiye’ye gelen öğrencilerin staj yapmalarına özellikle de devlet kurumlarında uygulamalı staj yapma fırsatlarının sunulması bursların amacına ulaşmasında daha etkin olacaktır. Son zamanlarda bunun üzerinde çalışmaların hızlandırıldığını duydum. Önemli bir adım diye değerlendiriyorum.

Kamal İlhamoğlu: Tehran Bey, samimi sohbetimizden dolayı sana teşekkür ediyorum. Son olarak “orhaajans.com” un misafir öğrencilerle yapmaya kara verdiği söyleşiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tehran Abdurrahimov: Öncelikle ben size benimle söyleşi yaptığınız için hem teşekkür ediyor hem de sizi böyle bir çalışmaya başladığınızdan dolayı tebrik ediyorum. Bir iş az ve ya çok olmasıyla değil devamlı olmasıyla önem kazanır. Sizin de bu çalışmalarınızın devamlı olmasını dilerim. Bir birimizi tanımak, sorunlarımızı ve hayat hikayelerimizi bilmek, kendi ülkelerimizde Türkiye algısının hangi yönde olduğunu ifade etmek oldukça önemlidir. Bu bakımdan çalışmalarınızın Türkiye’nin genelini kapsamının önemli olduğunun altını çizerek vurgulamak istiyorum ki mümkün olduğu kadar daha çok öğrencilere ulaşmalısınız. Bu yolda size başarılar dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!